Úvod Média Hornické dny a Hornoměstské hody 2018

Hornické dny a Hornoměstské hody 2018

704
0

V sobotu 21. července 2018 se ve spolupráci s Hornickým spolkem Horní Město, z.s. po roční pauze opět mimořádně otevírá hornoměstské podzemí, a to v rámci 6. ročníku Hornických dnů a jubilejního 20. ročníku tradičních hodů. Bude možné navštívit Staré patro a Petrův obzor, a pokud to podmínky dovolí, tak i zčásti odvodňovací štolu Antonína Paduánského. V tento den se stane hornoměstské podzemí jedinou přístupnou důlní expozicí v Moravskoslezském kraji upomínající zašlou slávu rudního dolování.

Petrův okruh se nachází v hloubce cca 45 m pod centrem obce. Celkově bude možné spatřit cca 200 m chodeb a pro jeho návštěvu je třeba zdolat dvacetimetrový prudký úsek vybavený žebříky. Na Petrově okruhu je možné vidět jednak středověké dobývky, ale i chodby z průzkumu z 50. let 20. st. Je možné rovněž spatřit torzo historického rumpálu a komín směřující až na úroveň štoly Antonína Paduánského. Staré patro, Petrův okruh a štola Antonína Paduánského reprezentují středověkou část hornoměstského podzemí jako pozůstatek po dolování stříbrných rud v této oblasti. A tak je možné spatřit stopy po sázení ohněm, stejně tak jako chodby nesoucí známky používaní želízka a mlátku.

Návštěva podzemí je možná nově mimořádně již v pátek 20. července od 16.00 do 20.00 hod. a poté oficiálně v sobotu 21. července od 8.00 do 16.00. hod. Pevná obuv je nutností, stejně tak jako oblečení na převlečení. Návštěvníci budou vybaveni helmami a svítilnami a prohlídka bude probíhat za účasti členů místního hornického spolku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.