Úvod Doly a revíry OKD První tuny uhlí z Dolu Paskov

První tuny uhlí z Dolu Paskov

531
0

V prosinci roku 1966 byl uveden do provozu první porub ve 20. sloji v 1. kře mezi 1. a 2. patrem. Vybavení tohoto porubu bylo skutečně historické.

Dobývací zařízení bylo tvořeno válcovým kombajnem KSV 60 s hřeblovým dopravníkem, vše na vzduchový pohon. Jako výztuž bylo použito třecích mechanických stojek SM-4 a ocelových stropnic délky 800 mm. Za první měsíc provozu porubu bylo vytěženo 1 030 tun. Z dnešního náhledu vybavenosti porubu, který obnáší více jak 5 mil. Kč, činila vybavenost 1. porubu jen cca 15 % z dnes dosahovaných nákladů, přičemž denní těžba byla jen o 1/3 nižší oproti současnosti.

Uvážíme-li, že od zahájení důlní výstavby – hloubení jam 1. 9. 1961 do zahájení důlního provozu – říjen 1966, trvala příprava náběhu těžby cca 5 roků, tj. doba, která nikdy předtím a ani v pozdější době nebyla u nás docílena.

Dosažení těchto výsledků nebylo myslitelné bez cílevědomé přípravy a výchovy pracovníků jak pro důl, tak i pro povrch. Poprvé bylo použito tzv. trojstranných dohod, uzavíraných mezi Dolem Paskov, zaměstnancem a důlním podnikem, na kterém pracovník se zapracoval a podle potřeby nastupoval na Důl Paskov.

Druhým velkým přínosem pro Důl Paskov byl převod pracovníků z Dolu Trojice, kde byla zastavena těžba. Z Dolu Trojice nastoupily celé osádky, jak do rubání, tak do příprav. Jednalo se o kolektivy vedené Mikulášem Fejkem (později Josefem Binarem a Janem Hatlapatkou). Do třetího porubu nastoupila osádka vedená předákem Jurkem.

Do příprav byly převedeny z VOKD kolektivy vedené předákem M. Pískem, J. Gemrotem, J. Cirokem, z Dolu Trojice kolektivy předáků Mir. Holuba, Zdeňka Jaška, Františka Přikryla a části osádek z jiných dolů.

Na podnik nastoupila i řada zkušených techniků do provozních funkcí jak z Dolu Trojice, tak i mladých absolventů vysokých škol, jako ing. Vlastimil Smíšek, Leoš Kolář, Václav Rozsypal, ing. Hobšil a řada dalších. Právě sepětím jejich zkušeností a znalostí poměrů vlastních pracovníků Dolu Paskov, vytvořil se dobrý kolektiv dělníků a techniků, který dokázal v dalším období zvládnout všechny úkoly.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..