Úvod Doly a revíry VUD Odval není hřiště

Odval není hřiště

858
0

Škvárový a hlušinový odval Dolu Zdeněk Nejedlý ve Rtyni v Podkrkonoší tvoří od nepaměti dominantu rtyňské krajiny. Před patnácti, dvaceti lety – když se vysoko nad jeho ostrým hřbetem otáčely vozíky elektrárenské lanovky – tvořil neodmyslitelnou kulisu důlního podnikání na úpatí Jestřebích hor. Tvoří ji i dnes, ale kdysi ladná silueta odvalu byla v minulých letech po odprodeji provozovny Průmstavu natolik narušena těžbou škváry, že připomíná povrch planety z nějakého fantastického filmu. Zvláště jižní strana odvalových hald směrem ke Rtyni v Podkrkonoší se díky svému divokému reliéfu a odlehlosti stala „rejdištěm“ kluků ze širokého okolí.

Na nezvané návštěvníky tu však číhají desítky nejrůznějších nástrah v podobě hlubokých jam po bagrování, vyhořelých dutin i volných balvanů a převisů na sesouvajících se svazích haldy. Škvára je na některých místech spečená a tvrdá jako beton, o dva kroky dále se však může stát propadlištěm.

V pátek 24. listopadu 1978 večer, krátce po setmění, přiběhl do závodu nimrod Honza Ostradický a udýchaným hlasem vypravoval, že šel na haldu na lišku a místo ní objevil dva kluky. Hráli si zřejmě na horolezce a jeden že je v polovině svahu pod nějakým převisem a ve tmě nemůže nahoru ani dolů. Podkopaný svah odvalu se v těchto místech zvedá šedesát metrů nad okolní krajinu.

Obvodní báňská záchranná stanice při k. p. VUD je připravena i pro zásah v takto nepřístupném terénu. Akce se ihned rozjela. Dispečer Jiří Nešněra vyhlásil poplach. Dvouhodinová pátrací akce, které se obětavě zúčastnili i nádvorní Jaroslav Kubelka, demprista Zdeněk Nývlt a elektrikář Jiří Šlesinger s Mirkem Hoškem (ml.) dopadla dobře, i když byla vlastně zbytečná. Hledaným J. N. a J. K. se podařilo záhadným způsobem slézt. Objevili jsme je po marném hledání v rozvalinách odvalu až doma.

Těžko však lze odhadnout, jak mohou dopadnout příští klukovské atrakce, kdy jediným vybavením bývá mámina prádelní šňůra a cvičným terénem životu nebezpečný škvárový svah.

Honza Ostradický bude číhat na lišku třeba někde úplně jinde a dovolat se potom nějaké pomoci bude asi zbytečné.

Odval není hříště, a tak opravdovým zájemcům o horolezectví doporučujeme přihlásit se u některého z okolních horolezeckých oddílů, se kterým se mohou zúčastnit libovolně obtížných výstupů v blízkých skalních městech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..