Úvod Média Důl Centrum: 300 horníků nepřijde o práci

Důl Centrum: 300 horníků nepřijde o práci

1154
0

Důl CentrumJediný hnědouhelný hlubinný důl v České republice – Důl Centrum, provozovaný akciovou společností Důl Kohinoor ze skupiny Czech Coal, píše dál svou historii. Ještě v loňském roce se po více než 120 letech těžby uvažovalo o jeho zániku. Dnes, kdy se celá řada firem bojí ekonomické krize a snižuje stavy, má díky smlouvě se společností Unipetrol RPA zajištěný odbyt na několik let dopředu.

„V tuto chvíli máme na základě platné smlouvy se společností Unipetrol RPA zajištěn odbyt našeho uhlí až do roku 2012, přičemž za současných ekonomických podmínek bychom byli schopni pokračovat v dodávkách po dobu dalších přibližně šesti let,“ uvedl ředitel akciové společnosti Kohinoor Pavel Lička. Podle jeho slov ovšem záleží na stavu ekonomicky dobyvatelných zásob, také na poptávce ze strany odběratelů a na vývoji situace na trhu.

Hlavním odběratelem je Unipetrol RPA

Důl Centrum zásobuje svým uhlím teplárnu T 200 v areálu společnosti Unipetrol RPA. S petrochemickou firmou spolupracuje už dlouhou dobu, mimo jiné i proto, že uhlí z dolu Centrum je velice kvalitní. Vzhledem k nízké měrné sirnatosti jej lze označit za ekologické. „Kvalita uhlí, které těžíme a dodáváme zákazníkovi, by se ani do budoucna neměla měnit. Nepředpokládáme žádnou výraznou změnu jeho parametrů,“ doplnil ředitel s tím, že odběratelů uhlí
v této kvalitě je i v současné době dostatek. Právě kvalitu dodávaného paliva, ale také blízkost zdroje uhlí označil mluvčí Unipetrolu RPA Pavel Veselý za dva nejvýznamnější důvody spolupráce mezi hlubinným dolem a petrochemickou společností. „Teplárna T200 je v útlumovém programu a v současnosti svou výrobou elektřiny doplňuje výrobu základního zdroje energií pro areál Záluží – T700. Současně slouží jako záložní zdroj tepla pro areál,“ dodal mluvčí s tím, že další spolupráce mezi oběma subjekty v budoucnu závisí na vzájemné dohodě.

Nová technologie zvýšila těžbu

Důl Centrum ročně vytěží zhruba 280 tisíc tun uhlí. Při dobývání uhlí se využívá stěnová technologie MVPN 3200 ve spodní lávce s vypouštěním zásoby po předchozím dobývání. Zjednodušeně řečeno, díky technologii stěnování se těžba může vracet na místa, kde se v minulosti již těžilo. Dlouhá léta se totiž v hlubině používala takzvaná metoda komorování v lávkách na zával s trhací prací. Tu na počátku devadesátých let minulého století nahradila tzv. metoda stěnování v lávkách s vypouštěním mezistropu. Díky ní vzrostla výrubnost ze zhruba 42 na 72 % uhelné substance. K roční těžbě se připočítávají také přípravné práce zahrnující přípravu území pro těžbu v průměru o rozloze
1 000 – 1 500 metrů. „V současnosti má Důl Centrum zhruba 300 zaměstnanců, kteří pracují ve dvousměnném provozu ve stěnovém porubu. Přípravné práce však probíhají v nepřetržitém provozu,“ doplnil Pavel Lička.

Zdroj: Důlní noviny, číslo 4, ročník XII.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..