Putovní Fedrunkový kahan OKD udělovaný za výsledky v produkci, ekonomice a bezpečnosti nejlepšímu důlnímu závodu se po druhém kvartálu stěhuje z Důlního závodu 3 (bývalý Důl Paskov) na Karvinsko do Důlního závodu 1, který vznikl od nového roku spojením dolů Darkov a Karviná. Horníci zde vytěžili od dubna do konce června více než 950 tisíc tun uhlí a překročili plán o 184 350 tun. Zároveň vyrazili téměř 5 kilometrů nových chodeb, které zpřístupní uhelné zásoby k dobývání v dalším období.
„Zisku ocenění si vážíme. Je důkazem toho, že v nově vzniklém závodě všichni táhneme za jeden provaz a spojení bývalých samostatných jednotek do jednoho celku bylo dobrým krokem. S čím můžeme být za druhé čtvrtletí spokojeni, je těžba, kde některé kolektivy dosáhly skutečně špičkových výsledků. Naopak zaměřit se dále musíme na bezpečnost práce. Je bezpodmínečně nutné zabránit úrazům, které nijak nesouvisí se specifickou hornickou prací stovky metrů pod zemí, ale spíše s mírou odpovědnosti každého za své zdraví a zdraví svých kolegů na pracovišti,“ říká ředitel Důlního závodu 1 Boleslav Kowalczyk.
Výborně se například dařilo kolektivu hlavního předáka Witolda Wozniaka, který v lokalitě Lazy Důlního závodu 1 v červnu vytvořil nový rekord v těžbě jednoho porubu. „Kolektiv zaznamenal nejvyšší těžbu v historii lokality, když dokázal vydobýt 157 000 tun uhlí. Navázal tak na skvělé výkony z předchozích měsíců, když například v květnu horníci v tomto porubu vytěžili 134 899 tun uhlí, což znamenalo průměrně 4612 tun denně,“ říká Kowalczyk. Kolektiv těžil uhlí ve sloji s uhelnou mocností 5,5-6 metrů, délka porubu je 191 metrů. Horníci navázali na úspěšný loňský rok, kdy vydobyli rekordních 1 214 835 tun.
Stěhovala se také putovní soška hornické patronky svaté Barbory udělovaná za výsledky v bezpečnosti práce v uplynulém čtvrtletí. Ocenění získal Důlní závod 2 (bývalý Důl ČSM). „Bezpečnost práce zůstává naprostou prioritou a tomu odpovídá naše každodenní práce v této oblasti. Hlavním cílem je eliminovat počet závažných, nebo dokonce smrtelných úrazů a zaměřit se na zodpovědný přístup každého pracovníka ke svému zdraví, ale i k bezpečnosti a zdraví svých kolegů na pracovišti. Druhé čtvrtletí bylo v tomto ohledu pro OKD úspěšné, ale stále je před námi mnoho práce. Zvyšování bezpečnosti je v hlubinném hornictví nikdy nekončící proces,“ říká provozní ředitel OKD Pavel Hadrava.
V OKD bylo ve druhém čtvrtletí zaregistrováno 24 úrazů vedoucích k pracovní neschopnosti a klíčový ukazatel úrazové četnosti LTIFR (počet úrazů vedoucích k minimálně třídenní pracovní neschopnosti/1 milion odpracovaných hodin) dosáhl hodnoty 4,8. „Naším cílem je zůstat za celý letošní rok pod hodnotou pět, což by bylo v porovnání s uplynulými lety výrazné zlepšení a zařadilo by nás to mezi nejlepší černouhelné společnosti na světě. Tomuto cíli musíme přizpůsobit naše chování. To nejcennější, co vychází ven z dolu, nejsou tuny kvalitního koksovatelného uhlí, ale zdravý horník, který míří za svou rodinou,“ uzavírá Hadrava.