Úvod Média Poslední vůz na Dole Staříč

Poslední vůz na Dole Staříč

836
0

Proběhlo symbolické rozloučení na Dole Staříč/Paskov v podobě vyvezení posledního vozíku s uhlím. Za pár dní se totiž začne jáma zasypávat. Těžba tam skončila v roce 2017, ale tradiční slavnostní akce byla tehdy zrušena kvůli insolvenční situaci těžební společnosti. Horníci ale vůz schovali a čekal ve skladu 6 let. Rozloučení bylo skromnější, než bývá zvykem, ale hornická kapela a hornická hymna nechyběly.

Závodní dolu a vedení závodu DARKOV státního podniku DIAMO připomněli během aktu historii šachty, vyražené kilometry, vytěžené tuny a taky tragédie, při kterých přišlo o život 110 horníků, i fakt, že v dole zůstalo nevytěžených 17 mil. tun uhlí.

Důl Staříč se nachází v nejjižnější části Ostravsko-karvinského revíru (OKR). Jeho dobývací prostor má rozlohu přes 40 km2 a rozkládá se na katastrálních územích těchto obcí: Brušperk, Staříč, Žabeň, Lískovec, Ptáčník, Sviadnov, Frýdek, Fryčovice, Místek-Lysůvky, Zelinkovice, Chlebovice, Palkovice a Rychaltice. Celkem bylo v závodě Staříč do konce roku 2016 vyhloubeno 5,3 km jam a vyraženo 898 km chodeb a překopů. Výstavba největšího dolu v OKR na koksovatelné uhlí byla zahájena v roce 1962. První tuna uhlí byla vytěžena v roce 1971. Celkem se na Dole Staříč vytěžilo 47 mil. tun uhlí.

V roce 2013 oznámilo vedení společnosti New World Resources, že plánuje uzavřít důl Paskov, jehož provoz byl prodělečný. Následovaly pokusy a jednání o prodloužení těžby. V listopadu 2016 věřitelský výbor rozhodl o uzavření dolu kvůli vysoké ztrátě. Těžba černého uhlí v Dole Paskov byla ukončena 31. března 2017. Pracovalo tam tehdy více než 1 300 zaměstnanců.

Galerie

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..