Úvod Doly a revíry ZUD Pankrázské doly

Pankrázské doly

1532
0

Velkým důlním podnikatelem v Nýřanech byl JUDr. František Pankráz. Jeho celkový důlní majetek měl rozsah 64 km2; což činilo asi 12 % celkové propůjčené plošné důlní výměry západočeského uhelného revíru. Majetek Pankrázových dolů tvořily tři složky. První byla původním majetkem těžařstva Pankrázova, a to důl Anna koupený od doubravských sedláků. Majetek pak rozšiřoval výstavbou dalších dolů: Sylvie neboli III, Marta, Aurelie, Anna nebo XIX, Marie, z nichž některé doly nesly jména jeho dcer. Posléze roku 1867 byla založena šachta Krimich, která byla nejmodernější šachtou v té době, nazvaná zase po rodinném statku v Královicích, kde Pankráz prožil své dětství.

Druhou složkou byly doly, koupené od Pražské železářské společnosti, z nichž největším dolem byl důl Lazarus. Třetí složku získaly již Škodovy závody koupí důlního majetku bývalého těžařstva Ziegler a Erben v roce 1917. Pankrázovi dědici v tomto roce prodali svůj majetek jmenované akciové společnosti; až do roku 1924 podržely poslední název Nýřanské kamenouhelné doly Sv. Pankráce spol. s ručením omezeným. Pak se staly doly Sv. Pankráce součástí 68 odd. Škodových závodů.

Důl Krimich byl předán do provozu v roce 1869. V té době to byl nejhlubší důl v západočeském revíru; dosáhl hloubky 202 metrů. Výdušná jáma byla hluboká 50 m. Důlní větrání se provádělo uměle za pomoci silných ventilátorů. Na dole se rozkládaly tři velmi kvalitní uhelné sloje. V nejkvalitnější sloji bylo uhlí kanelové, také nazvané svíčkové, jež mělo vysokou kalorickou hodnotu a mělo velký odbyt v cizině, zejména v Itálii a v Bavorsku. Sloje na dole Krimich byly uloženy hlouběji (překonávaly 300 metrový výškový rozdíl), a proto zde bylo mnoho svážných a úpadů. Narubané uhlí z jednotlivých revírů se dováželo koňmi k nárazišti pod jámu.

(O důlních koních se vypráví mnoho historek. Byli i takoví koně, kteří nejeli s důlními vozíky dříve, dokud jim koňař nedal „bago” — tabák, který havíři v šachtě žvýkají — byli i takoví, kteří nejeli, když jim pomocníci koňařů přidali jediný vůz navíc. Koně byly nahrazeny později v 1. republice důlními lokomotivami. Na Krimichu však byli koně dlouho.)

Důl Sylvie byl hluboký 70 metrů a měl dvě sloje. Byl vzdálen několik desítek metrů od šachty Marta. Důl Antonín byl hluboký 53 metrů a byl dán do provozu v šedesátých letech. V té době měl Pankráz v provozu 6 strojních šachet včetně dolu Krimich. V roce 1862 dosáhly Pankrázovy doly roční těžby 464 932 vídeň. centů uhlí. O několik let později se roční těžba zvýšila již na 1 284 309 vídeň. centů uhlí. V době hospodářské krize v roce 1873 dochází k největší těžbě do osmdesátých let na Pankrázových dolech. Bylo vytěženo celkem 1 704 407 vídeň. centů uhlí za rok.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..