Úvod Média Těžba na Dole 9. květen ve Stonavě po 56 letech končí, dotěženy...

Těžba na Dole 9. květen ve Stonavě po 56 letech končí, dotěženy budou poslední zbytky uhlí

1205
0

Ukončení hornické činnosti v této konkrétní lokalitě je plánováno na 31. března 2016. Následná likvidace hlavních důlních děl včetně povrchových objektů v bezpečnostním pásmu by pak měla probíhat v průběhu roku 2017. Na základě podrobně zpracované koncepce odrubu zásob do vydobytí ložiska o tom rozhodlo představenstvo společnosti OKD.

„Plánované zásoby ve stonavské lokalitě byly vytěženy. V podzemí jsou už jenom asi 2 zbytkové miliony tun ve sloji č. 40, které se na základě provedené finanční analýzy s ohledem na vysoké provozní náklady a naopak nízké prodejní ceny uhlí už nevyplatí dotěžit. Správnost našeho rozhodnutí potvrdil i lokální vrtný průzkum, který prokázal podlimitní hodnoty mocností podložní sloje NATAN a byl tak důvodem k ukončení těžby v ostravských slojích,“ uvedl provozní ředitel OKD Pavel Hadrava.

„V současné době v 9. květnu pracuje celkem 295 zaměstnanců. Ti budou převedeni na jiná pracoviště Důlního závodu 1. Proto nedojde k jejich propouštění a tím ani ke vzniku sociálních nákladů,“ doplnila personální ředitelka OKD Radka Naňáková.

Stonavská lokalita má rozlohu 1 150 hektarů a hornická činnost zde probíhá od roku 1960. V průběhu bezmála šedesáti let se tady celkem vytěžilo 73 milionů tun koksovatelného a energetického uhlí. Původně Důl Suchá – Stonava byl v roce 1965 přejmenován na Důl 9. květen. V roce 1995 se sloučil s Dolem Darkov a byl přejmenován na Závod 9. květen. Tato „závodová struktura“ byla zrušena v roce 2012, kdy vznikla samostatná lokalita 9. květen(*), která v roce 2015 byla v rámci nové organizační struktury OKD začleněna do Důlního závodu 1.

Ekonomicky nevytěžitelné zásoby z lokality 9. května budou odepsány předepsaným způsobem, tedy převodem do nebilančních zásob formou odpisu.

Symbolický poslední vozík černého uhlí z lokality 9. květen vyjede na povrch ve čtvrtek 24. března ráno.

Zdroj: Tisková zpráva OKD

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..