Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Osudná zvědavost na Dole Jiří v Sokolově

Osudná zvědavost na Dole Jiří v Sokolově

2564
0

Osudnou se stala v roce 1998 zvědavost dvěma bratrům ve věku 15 a 23 let. kteří se rozhodli vstoupit do opuštěné výdušné jámy č. 3 zastaveného hnědouhelného dolu Jiří v Sokolově provozovaného v létech 19231969. V dole se dobývalo hnědé uhlí ze sloje Antonín komorováním na zával v lávkách.

Jáma byla hluboká 60 m, stvol jámy byl vyzděn nad terén do výše 3 metrů a nahoře byla jáma zabezpečena mříží umožňující přirozené proudění vystupujících důlních větrů. Likvidace úvodního díla se neprováděla, protože se jáma nacházela v postupu povrchového lomu.

Po násilném vytržení mříže sestoupili bratři na ohlubeň jámy, otevřeli uzavírací poklop lezního oddělení a snažili se vstoupit lezním oddělením do dolu. Mladšímu, patnáctiletému, se podařilo sestoupit na první odpočívadlo v lezním oddělení, kde upadl do bezvědomí. Starší se mu snažil pomoci a při tom přišel o život také.

Důl byl zatopen oxidem uhličitým, který zvýšenou měrou vystupovala v důsledku poklesu barometrického tlaku.

Oba postižené vyprostil Hasičský záchranný sbor s pomocí vzduchových dýchacích přístrojů a lanové techniky.

K obdobnému smrtelnému úrazu došlo v této jámě před několika lety, kdy se ve vysoké koncentraci oxidu uhličitého udusil důlní měřič.

Opuštěná důlní díla v sobě skrývají vážné nebezpečí, které zejména laická veřejnost nedokáže odhadnout. Jakýkoliv vstup do nich se může stát osudný, jak ukazuje tento případ.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..