Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Katastrofa na Dole Pluto II 3.9. 1981

Katastrofa na Dole Pluto II 3.9. 1981

19647
12

Ačkoliv bylo ředění zdraví škodlivých a nedýchatelných plynů uvedeným množstvím větrů ve všech těchto větrních odděleních dostatečné, byly na některých pracovištích dolu nevyhovující mikroklimatické podmínky, a proto byla úměrně krácena pracovní doba.

Složení výdušných větrů (koncentrace metanu a oxidu uhelnatého) bylo průběžně kontrolováno analyzátory UNOR, které byly umístěny v celkovém výdušném proudu u jámy V. Registrace zjištěných údajů byla v dispečinku dolu.

Před havárií

V ranní směně dne 3. 9. 1981 byly obsazeny v I. těžebním úseku čtyři komorové poruby (jeden v 1. a tři ve 2. lávce) a tři čelby ražení chodeb. Ve IV. úseku byly dva komorové poruby v 1. a dva ve 2. lávce a dvě čelby ražení chodeb.

V odpolední směně měly být v I. těžebním úseku obsazeny opět čtyři komorové poruby, tři čelby ražení chodeb. Ve IV. úseku měly být obsazeny dva komorové poruby v 1. lávce (4110/03 a 4107/11), dva komorové poruby ve 2. lávce (4208//20 a 4207/00) a dvě čelby ražených chodeb. V odpolední směně bylo zaměstnáno v úseku 31 pracovníků, ve IV. úseku 60 pracovníků. Dále bylo obloženo pracoviště Báňských staveb (spojovací překop Pluto — Kohinoor), obsluha těžní jámy, důlní doprava, dílna v dole a čerpací stanice.  Na těchto pracovištích bylo zaměstnáno 14 pracovníků.

Na zmáhání záparu na komorovém porubu 4112/4118 (tzv. křížové komoře) bylo zaměstnáno 14 záchranářů.

Technický dozor vykonávali v těžebních úsecích dva směnoví technici, na povrchu měl určený pracovník inspekční službu a byl současně vedoucím řízení likvidace záparu v komorovém porubu 4112/4118, který vznikl dne 1. 9. 1981. Tento zápar byl likvidován přímým zmáháním se střídavými úspěchy. Proto bylo v ranní směně dne 3. 9. nařízeno prostorové uzavření.

V tento kritický den byly mezi ranní a odpolední sinanou zjištěny a případně likvidovány následující zápary:

 • Ve spojovací chodbě 4109/08a ve vzdálenosti 58 m od základny 4110. Zápar vznikl v noční směně z 2. na 3. 9. 1981 a byl zlikvidován vyhrabáním a prolitím vodou ve 4.30 hod. dne 3. 9. 1981.
 • V chodbě 4208/12. Příznaky se projevily již ve druhé polovině ranní směny. Zápar byl likvidován mezi ranní a odpolední směnou.
 • V odrubané porubní chodbě 4206/03 byl zjištěn výskyt kouřů hlídačem pásů. Na likvidaci byli určeni pracovníci, které šel po 15. hod. kontrolovat směnový technik. Všichni při havárii zahynuli. Otevřený oheň nebyl při dalším šetření v tomto místě jednoznačně prokázán.
 • V komorovém porubu 4118/ 4112 (křížová komora), kde v období mezi ranní a odpolední směnou a v odpolední směně do vzniku havárie probíhaly nepřetržitě práce na likvidaci již uvedeného endogenního požáru. V odpolední směně pracovaly na likvidaci (prostorovém uzavření) dvě čety záchranářů, z toho jedna četa Hlavní báňské záchranné stanice Most a jedna četa závodní báňské záchranné stanice Dolu Pluto.

Ze stavu dolu po havárii vyplynulo, že na žádném z pracovišť obou úseků nebyla provedena trhací práce. Příprava se uskutečnila pouze v komorovém porubu 4110/03 a spočívala v nabití čtyř vývrtů a v adjustování dalších náloží.

12 KOMENTÁŘE

 1. Na dole pluto jsem se vyučil, byl jsem na intru v Meziboří ale bylo to dříve 1977-1980,

 2. Ja faral jako záchranář Hbzs na starym Plutu, hned po vybuchu . Stálo to za hovno. Škoda těch lidi, a nikdo to nodnes!!!Čest jejich památce. Zdař bůh.

 3. Na dole Pluto 2 jsem se vyučil v roce 1974 – 1977, a 3.9.1981 jsem měl noční směnu. Na tento den nikdy nezapomenu , protože to ani nejde . Většinu lidí co tam zůstali jsem znal . Do dneška jakekoli důlní neštěstí se mě velmy dotýká ,protože si živě pamatuji atmosféru po výbuchu. Zdař Bůch

 4. Můj táta tam zůstal. Takže každá taková katastrofa se mě hluboce dotýká.

 5. Můj táta na Plutu zůstal. Jakákoliv takováhle katastrofa se mě hluboce dotýká. Soustrast všem rodinám.

 6. Můj táta byl tou poslední obětí kterou našli.Jako dítě si pamatuji ,že všichni už měli po pohřbu a my ho měli těsně před vánocemi.I když pochybuji co po taťkovi zbylo,když k nám neustále chodili muži v černých kabátech a žádaly si zubní kartáček,hřeben atd.Podle vyprávění strýce co byl BZS tak to byl masakr ,že po někom zbyli jen v uvozkách stíny.Zdař Bůh a čest jejich památce

 7. Dobry den,já pocházím z Louky.V dobē vybuchu jsem byl na fotbalovém hrišti v Louce.Mēli hrál stará Garda s Louckym ačkem.A Pak ten vybuchu.Zústali mē tam 3 príbuzní.Čest Jejich památce.Martin Haslberger

 8. Míra Vostarek.
  Ten den jsem měl noční směnu,kousek od té chodby kde to bouchlo. Zůstal tam brácha. Jak píše Radek Balím.
  Stálo to za hovno. ČEST JEJICH PAMÁTCE.

 9. Já se vyučil na Kohinoru 1 a 2 v 1966 a Intru Meziboři (Šenbachu)

 10. Zůstal mi tam mladý strejda Petr Kratochvíl, a plno známych.

 11. Pamatuje tu někdo záchranáře Jiřího Kuzmu 1947 byl tam hned po výbuchu jako první četa

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..