Úvod Média Chlebovická lokalita kope uhlí čtyřicet let

Chlebovická lokalita kope uhlí čtyřicet let

1040
0

Rovných čtyřicet let uplynulo 14. prosince 2010 ode dne, kdy se oficiálně začalo těžit uhlí na lokalitě Chlebovice nynějšího Dolu Paskov. Ve zkušebním provozu tehdy rozjížděli porub 121 317 ve 121. sloji. Podle dobových zvyklostí se to neobešlo bez patřičné slávy a účasti důležitých osob.

Průzkumné práce ve staříčské oblasti přitom byly zahájeny před šedesáti lety. „Tehdy to byl jeden zajišťovací vrt, tím se ověřovalo uhelné ložisko. O čtyři roky později Uhelný průzkum Ostrava vrtal na Sviadnově,“ přiblížil Zbigniew Janowski, hlavní inženýr Dolu Paskov s tím, že průzkumy trvaly až do roku 1960.

Po řádném výpočtu zásob se pustily Báňské projekty Ostrava do zpracovávání dokumentace pro výstavbu šachty. Zaúsťování jam na Chlebovicích a Staříči se rozeběhlo současně v roce 1962. Tehdejší Důl Staříč fungoval s chlebovickou, staříčskou i sviadnovskou lokalitou. Od roku 1994 se transformoval na Důl Paskov. „V současné době provozujeme v chlebovickém poli dva až tři poruby. Samozřejmě s pluhy. Razí tady okolo deseti předků,“ uzavírá Janowski.

Zdroj: Týdeník Horník

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..