Úvod Média Skupina Czech Coal vyzvala ČEZ k odblokování zásob uhlí

Skupina Czech Coal vyzvala ČEZ k odblokování zásob uhlí

446
0

Praha – Skupina Czech Coal odeslala dopis společnosti ČEZ, ve kterém ji opakovaně vyzývá k dodržení jejího prohlášení z listopadu loňského roku. V něm společnost ČEZ deklarovala nezájem dlouhodobě odebírat mostecké hnědé uhlí. Stažením žaloby, kterou ČEZ podala na Czech Coal s cílem vynutit si dlouhodobé dodávky uhlí, by tak domácí dominantní výrobce elektrické energie umožnil přístup k těmto zásobám ostatním elektrárenským a teplárenským společnostem. Žalobou si ČEZ snaží vynutit dodávky veškeré produkce uhlí z lokality Vršany od roku 2016 do roku 2055.

„Kritická situace na trhu s energetickým uhlím je umocněna záměrem ČEZ postavit novou elektrárnu o výkonu 660 MW v Ledvicích,“ uvedl Petr Pudil, generální ředitel a předseda představenstva Czech Coal a.s. „Uhlí blokované v Severočeských dolech pro tuto elektrárnu tak rovněž nemá být zpřístupněno konkurenčním společnostem,“ dodává Petr Pudil.

Czech Coal připravila na 19. 11. 2008 aukci na energetické uhlí. Tisková prohlášení ČEZ těsně před konáním této aukce měla výrazný vliv na vnímání trhu na tuto aukci. Mediální deklarace, že společnost ČEZ zvažuje odklon od využívání paliva z produkce společností skupiny Czech Coal, vedla řadu potenciálních zájemců o aukci k nejistotě. V případě nezájmu tak významného subjektu jako ČEZ totiž dochází ke zcela zásadní změně celkové bilance paliva, které může Czech Coal v aukci nabídnout. Uvedená skutečnost vedla v konečném důsledku ke zrušení již připravené aukce.

Naopak vyhodnocením poptávek byla minulý týden úspěšně ukončena aukce na prodej tříděného uhlí z produkce Litvínovské uhelné a.s. (lokalita lomu ČSA) ze skupiny Czech Coal. Do aukce se v rámci předregistračního kola přihlásilo 15 zájemců. Po vyhodnocení poptávek budou s osmi úspěšnými účastníky aukce v období od 19. ledna 2009 do 13. února 2009 podepsány smlouvy. Nabídnuto bylo uhlí v celkovém objemu 1,6 miliónu tun, stanovená cena představuje meziroční nárůst o 3-5 procent.

Skupina Czech Coal zahrnuje obchodníka s energetickými komoditami Czech Coal a.s., která obchoduje především s hnědým uhlím, elektrickou energií a povolenkami na emise skleníkových plynů. Dále ji tvoří těžební společnosti Litvínovská uhelná a.s. a Vršanská uhelná a.s., servisní společnost Czech Coal Services a.s. a řada dalších obslužných firem.

Zdroj: Mostecká uhelná společnost, a.s.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..