Úvod Média Vláda schválila postupnou uzavírku uranového dolu Rožná I

Vláda schválila postupnou uzavírku uranového dolu Rožná I

702
0

Důl RožnáVláda České republiky na zasedání 25. ledna 2016 schválila postupnou uzavírku uranového dolu Rožná I v Dolní Rožínce na Vysočině do konce roku 2017 a zadala úkoly a opatření ke zmírnění negativních dopadů tohoto kroku. Některé z nich připravuje přímo státní podnik DIAMO.

Státní podnik DIAMO, který důl Rožná I provozuje, se snaží s předstihem předejít dopadům plánovaného ukončení těžby uranu na zaměstnanost v regionu. „Připravujeme projekty, ve kterých by velká část zaměstnanců našla nové uplatnění. Mezi ně patří Podzemní výzkumné pracoviště Bukov (PVP Bukov), které může zaměstnat až 150 pracovníků. Intenzivně ale pracujeme i na dalších možnostech,“ uvedl Tomáš Rychtařík, ředitel státního podniku DIAMO. Ve hře je příprava studie proveditelnosti vybudování podzemního zásobníku na zemní plyn nebo podzemního energetického zásobníku v rožínecké oblasti.

Poslední fungující uranový důl ve střední Evropě zaměstnává v současné době 374 horníků. Část zaměstnanců se bude podílet na zajišťování útlumu a zahlazování těžby, případně na likvidaci a sanaci důlních děl na jiných místech. „Až 174 zaměstnanců by mohlo využít připravované změny odchodů horníků do důchodu,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na tiskové konferenci během své návštěvy na začátku ledna 2016 v Dolní Rožínce.

Provoz dolu Rožná bude v letošním roce probíhat v podobném rozsahu jako loni. V příštím roce začne provádění technických opatření potřebných pro uzavření nejhlubší části dolu.

Download: Usnesení vlády ČR ze dne 25. ledna 2016 č. 50

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..