Úvod Doly a revíry OKD Historie Dolu František (I. část)

Historie Dolu František (I. část)

3229
0
Dul-Frantisek

Vlastní výstavba dolu “Erzherzog Franzschacht”, jak se naše šachta dříve jmenovala na počest následníka trůnu Františka Ferdinanda d`Este a později zestručněno na “jáma František”, byla zahájena v roce 1911 na základě celosvětové zvýšené poptávky po uhlí. Nově vybudovaný důl měl zajistit další růst zisku majitelům hraběcí rodiny Larisch-Mönnichů, která sídlila v Karviné.

Průzkum ložiska dobývacího prostoru začal v roce 1909 vrtem Suchá 2, kterým byla prokázána uhlonosnost karbonu. Později se přikročilo k hloubení dnešních jam PG-1 a PG-2. První tuny uhlí z nového dolu byly vytěženy v roce 1913.

Další vývoj těžby byl na Dole František ovlivněn rozsáhlou havárií. Dne 19. května 1920 došlo při pokusu o uzavření požářiště ve 32 b sloji k explozi metanu, při které přišli o život dva horníci. Pro rozsáhlost havárie se přikročilo k zatopení celého dolu. Důlní práce byly obnoveny v roce 1921 a v průběhu roku 1922 důl už vytěžil 30 tisíc tun uhlí.

Vývoj těžby v období mezi dvěma světovými válkami je přesným odrazem vývoje kapitalistického hospodářství. Výše roční těžby kolísala úměrně s probíhající krizí nebo konjukturou v kapitalistickém systému. Maximální výše předválečné těžby dosáhla hranice 400 tisíc tun v roce 1937.

Období druhé světové války se vyznačuje prudkým vzestupem těžby uhlí pro válečnou potřebu. V roce 1943 dosahuje těžba maxima 696 600 tun. V závěru války při postupném hroucení se německého hospodářství a jeho válečné mašinérie, za sílícího odporu pracovníků, vykazuje těžba na dole František opět pokles – v roce 1944 bylo docíleno těžby už jen 635 000 tun.

Obec Horní Suchá a společně s ní Důl František byla osvobozena od fašistických okupantů dne 3. 5. 1945. Toto datum je dnem nového a radostnějšího vývoje podniku, který se dostává pod Národní správu a přestává být soukromým majetkem. Dochází k rychlé konsolidaci důlních prací a k obnově těžby. Již v roce 1946 dosáhli naši havíři takových těžebních výsledků, jakých nebylo zaznamenáno v žádném roce 1. republiky.

Akt přejmenování Dolu František na Důl Klement Gottwald byl proveden dne 17. 7. 1946 a měsíc nato, dne 25. 8. 1946, se předseda vlády Klement Gottwald osobně zúčastnil mítinku pracujících šachty. Od 17. 7. 1948, po zvolení Klementa Gottwalda prvním dělnickým prezidentem, nesl podnik název Důl Prezident Gottwald.

Pozn. Text v původním znění

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..