Úvod Doly a revíry Diamo K zemi padla skipová věž na Staříči. Další kus hornické historie zmizel...

K zemi padla skipová věž na Staříči. Další kus hornické historie zmizel během několika sekund

318
0

Ve čtvrtek ráno se uzavřela další kapitola hornické historie Moravskoslezského kraje. V areálu bývalého Dolu Staříč proběhl řízený odstřel železobetonové skipové těžní věže – jedné z posledních dominant někdejšího dolu.

Krátce před devátou hodinou se v okolí areálu začali shromažďovat lidé. Dorazili místní obyvatelé, bývalí horníci, fotografové i lidé, kteří chtěli být svědky okamžiku, kdy z krajiny definitivně zmizí další hornická stavba.

Samotný odstřel pak přišel velmi rychle. Po sérii detonací se přibližně 75 metrů vysoká konstrukce během několika sekund zlomila a zřítila do připraveného prostoru v areálu. Tam, kde ještě před chvílí stála masivní stavba, zůstalo jen mračno prachu a postupně se rozpadávající betonová konstrukce.

Skipová věž byla po desetiletí nedílnou součástí dolu. Sloužila k těžbě uhlí pomocí skipového systému, kdy velkoobjemové nádoby dopravovaly uhlí z hlubiny na povrch. 

Odstřel byl výsledkem dlouhých příprav. Do konstrukce byly instalovány stovky náloží a rozbušek, které musely být přesně načasovány tak, aby se masivní železobetonová stavba zřítila kontrolovaně a neohrozila okolní objekty.

I když jde o technicky působivou akci, pokaždé v sobě nese i kus nostalgie. Těžní věže po desítky let určovaly podobu průmyslové krajiny ostravsko-karvinského revíru a byly symbolem práce tisíců horníků.

Odstřel skipové věže na Staříči je zároveň dalším krokem v postupné likvidaci areálu dolu po ukončení těžby v roce 2017. Místo, které bylo ještě nedávno jedním z důležitých bodů hornického průmyslu, se postupně mění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Web používá Akismet ke snížení množství spamu. Zjistěte, jak jsou zpracovávány údaje z komentářů.