Úvod Memorabilia Letáky, plakáty, tisk Propagační materiál OKD – Důl Antonín Zápotocký (Lazy, 1985)

Propagační materiál OKD – Důl Antonín Zápotocký (Lazy, 1985)

3562
5

Koncernový podnik Důl Antonín Zápotocký v Orlové patří mezi nejproduktivnější doly Ostravsko-karvinského revíru, když řadu let úspěšně zajišťuje plnění úkolů státního plánu.

Těžba zde byla zahájena v roce 1892 a tehdejší název dolu zněl Nová jáma. Na současný název byl důl přejmenován v roce 1950 u příležitosti návštěvy druhého dělnického prezidenta soudruhu Antonína Zápotockého. V tomto roce dosáhl důl poprvé ,.miliónové“ roční těžby 1 025 800 tun uhlí. V letech 1967, 1968 a 1971 byla kolektivu pracujících dolu propůjčena Standarta Klementa Gottwalda, což je nejvyšší hornická pocta. Podnik je dvojnásobným nositelem Řádu práce a za dosažené pracovní výsledky získal řadu významných titulů a ocenění. Jeden z důlních kolektivů BSP vedl soudruh Milan Žabčík, kterému v roce 1973 propůjčil prezident republiky titul „hrdina socialistické práce“ s právem nosit Zlatou hvězdu.

Při zajišťování výrobních úkolů věnuje podnik současně velkou péči pracujícím v oblasti sociální politiky. Podnik má tři vlastní rekreační střediska – jedno na Těrlické přehradě s bohatými možnostmi provozování vodních sportů, další dvě pak v nádherném prostředí Beskyd v Tyře a v Komorní Lhotce. K rekreaci dětí zaměstnanců slouží Pionýrský tábor v Jablunkově s kapacitou téměř 200 lůžek.

O sportovní vyžití zaměstnanců se stará tělovýchovná jednota AZ Havířov. Osm sportovních
oddílů poskytuje možnost sportování jak rekreačního tak závodního.

Rovněž Závodní klub ROH se svými četnými kulturními kroužky umožňuje zaměstnancům racionální využívání mimopracovní doby.

Velkou pozornost věnuje podnik výchově učňovského dorostu. Při koncernovém podniku Důl Antonín Zápotocký je zřízeno střední odborné učiliště hornické se sídlem v Havířově. Toto učiliště oslavilo v roce 1984 25 let svého trvání. Právě z řad absolventů hornických učilišť‘ jsou tzv. přirozené úbytky pracovních sil nahrazovány mladými kvalifikovanými pracovníky. Mnozí z těchto chlapců se postupem času propracovali do řídících a vedoucích funkcí, když před tím úspěšně ukončili hornickou průmyslovku, nebo Vysokou školu báňskou.

Podnik přijímá žáky základních škol na všechny důlní učební obory, z nichž dva jsou maturitní: horník-mechanizátor a důlní elektromontér. Ostatní učební obory jsou tzv. nově koncipované s trváním 40 měsíců.

Všechny důlní učební obory mají výhody, které nelze srovnat s ostatními učebními obory. Je to jednak výše kapesného, ošacovací příspěvek 5000 Kčs, stabilizační příspěvek ve stejné výši, bezplatná l4denní rekreace v Jugoslávii po skončení 2. ročníku atd.

Počínaje školním rokem 1982/1983 došlo k dalšímu podstatnému zvýhodnění základních hornických učebních oborů.

5 KOMENTÁŘE

 1. Zdař bůch,učil sem se na dole AZ v roce 1977-79 jako horník.Nemáte nějaké fotografie v archivu z tohoto učňovského ročníku.Chtěl sem si osvěžit paměť na dřívějších spolupracovníků.Potom sem tam pracoval až do roku 1981 a odešel sem na důl Mír Mikulčice(Hodoním-lignit),kde fárám do dneska.Děkuji za odpověd a přeji hezký den

 2. Dobrý den,

  fotografie z hornického učení nemám vůbec. Pouze fotografie v publikacích, které vydal Důl AZ. Avšak mohu vyzkoušet pár možností, jak se k nim možná dostat, pokud nebyly vyhozeny. Výsledek bohužel nezaručuji.

  S pozdravem

  R. K

 3. Učil jsem se na AZ a potřeboval bych nějaké potvrzení a nevím na koho se mám obrátit ani kde jsou záznamy o studiu.Děkuji za informace.

 4. Mam prosbu pokousim se dohledat vysvedceni z let 1981_83 nenasel jsem neni mozost me ho poslat na mail .me jmeno je Hynek jiri a ucil jsem se v krasnem Havirove -Bludovice nebo kde se da obratit dekuji Hynek

 5. Hledam podklady byvalé Svazarmovské organizaci na Dole AZ jeji činnost vystavbu AMK garaži a střelnice v arealu dolu AZ období 1960-1989 děkuji

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..