Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Smrtelný úraz při hloubení zásobníku na Dole Dukla 31. ledna 1971

Smrtelný úraz při hloubení zásobníku na Dole Dukla 31. ledna 1971

1624
0

Důl Dukla v HavířověPracovník, který zahynul, měl v kritické směně s dalším spolupracovníkem provést prohlídku a údržbu strojního zařízení na hloubení zásobníku. Před úrazem sestoupil po lanovém žebříku na dno hloubeného zásobníku, kde vykonal potřebnou práci. Pak údajně žádal svého spolupracovníka, který mezitím spustil na dno zásobníku skipovou nádobu těžního zařízení, aby mu poslal mazací tuk a nářadí. Potom dal ze dna hloubení signál k zatažení nádoby nahoru a jeho spolupracovník uvedl do chodu těžní vrat. Po vytažení skipové nádoby chtěl do ní dát žádaný mazací tuk a potřebné nářadí. Když však těžní nádoba vyjela do úrovně ohlubně zásobníku, uviděl postiženého ve skipové nádobě. Okamžitě zastavil chod vratu, avšak postižený byl již v té době vtažen mezi skipovou nádobu a nosník, kde byl volný prostor jen 13 cm. Tím utrpěl postižený smrtelné zranění.

Ze zjištěného stavu vyplynulo, že postižený při jízdě seděl na okraji skipové nádoby tak, že nohy měl uvnitř nádoby a rukou se přidržoval závěsného rámu Když narazil hlavou na nosník v úrovni ohlubně, spadla mu přilba a vzápětí mu bylo tělo vtaženo pánevní částí do prostoru mezi nádobou a zmíněným nosníkem. Nutno dodat, že z místa obsluhy vratu nebylo do hloubení vidět, takže obsluhovač postiženého zahlédl až po vtažení projíždějící těžní nádobou do zmíněné mezery. Pří kritické jízdě nevěděl, že postižený vyjíždí ve skipové nádobě nahoru a nemohl to ani předpokládat.

Na daném těžním zařízení nebyla povolena žádná jízda lidí (řádná ani výjimečná).

Hlavní příčinou bylo hrubé porušení předpisů a vlastní neopatrnost postiženého při nedovolené jízdě skipovou nádobou. Nutno podotknout, že k úrazu by nedošlo, kdyby postižený v nádobě stál.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..