Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Výbuch na Dole Ludvík v Ostravě 9. dubna 1960

Výbuch na Dole Ludvík v Ostravě 9. dubna 1960

1696
0

V noční směně z 8. na 9. dubna 1960 došlo nu Dole Ludvík v OKR k explozivnímu vzplanutí metanu v závalovém prostoru za porubem 067 v 10. sloji. Při nehodě utrpěli tři horníci popáleniny druhého stupně.

V porubu byl nasazen úzkopokosový kombajn KSV 60 a výklenky pro něj byly na obou úvratích zhotovovány s použitím trhací práce. Postup porubu byl směrně mírně úpadní a také větry byly vedeny mírně úpadně a dále do porubu 067a, přičemž stabilitu větrání zajišťovaly na dělicí pásové chodbě jen dvoje větrní dveře. Porub 067 postoupil od výchozí prorážky jen 18 m a zával ještě nebyl vyvinut, a tak zde byly dokonalé podmínky pro hromadění metanu pod stropem vyrubané prostory.

V odpolední směně 8. 4. byly v horním výklenku vyvrtány (na vtažné straně) celkem 24 vývrty. Způsob jejich založení nebyl podrobně určen, pro trhací práci nebyl zpracován technologický předpis a zjevně byly založeny nesprávně.

V následující noční směně bylo nabito jen 16 vývrtů. Před odpalem nebyl v místě trhací práce a v okolí zjištěn zvýšený obsah metanu.

Výsledek trhací práce byl nepatrný. Havíř se se střelmistrem dohodli na novém odpalu. V rozporu s přísným zákazem prodloužili zbytky vývrtů (tzv. píšťaly) a nabili všech 24 vývrtů a pak je odpálili opět milisekundovými palníky stupňů 0 až 10. (Později zjistila expertíza, že zřejmě došlo k záměně čísel 6 a 9.) Ani před druhým odpalem nebyl metan zjištěn.

Při odpalu vyfoukly pravděpodobně všechny nálože a převážně směrem do závalového prostoru porubu, kde byla nahromaděna metanovzdušná směs s obsahem metanu u spodní hranice výbušnosti. Explozivní vzplanutí bez efektu výbuchu prošlo závalovými prostorami a poblíž spodní úvratě došlo k dalšímu vzplanutí v zaplynované části odhozené chodby. Stopy hoření byly po celé této trase nalezeny. Horníci na hlídce v porubu ve vzdálenosti 30 až 40 m od místa trhací práce ostatně prošlehnutí plamenů potvrdili. Zraněni nebyli.

Novým vzplanutím bylo zasaženo i 6 horníků u kombajnu při spodní úvrati porubu 067. Tři stojící byli popáleni, zbývající tři, sedící, vyvázli bez poranění.

Záchranářský zásah se omezil pouze na poskytnutí pomoci poraněným a průzkum místa nehody.

Nehoda byla klasickou ukázkou porušení téměř všech zásad bezpečné práce. Bylo to jen týden po nehodě na Jeremenku a šest týdnů před tragédií na Hlubině.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..