Úvod Doly a revíry Propad na Měděnci

Propad na Měděnci

4388
0

K zavalování vyrubaných prostor docházelo v podstatě neprodleně včetně projevu na povrch. V průběhu dobývání (1970-1990) došlo ke vzniku 3 propadlin (průměr 12 m, 5 m, 3 m a hloubka 2-7m). Komory byly cca 100 m pod povrchem. Propadlina měla tvar válce (žádný kužel, ale kolmé hrany) s rozměry: průměr 20m a hloubka 15 m.

V rámci zahlazování následků hornické činnosti byla v roce 2000 zavezena materiálem z blízkého odvalu a oplocena lanovou zábranou s výstražnými tabulemi.

V bývalém závodě Měděnec, ložisko Měděnec západ, došlo technologickou nekázní (převrtáním pilíře) k narušení stropního ochranného celíku a následně (po několika měsících) po trhací práci velkého rozsahu v roce 1989 (asi 12 hodin) po odpalu zavalení 4 vydobytých komor mezi 3. a 4. patrem (asi 150 m pod povrchem). Došlo k projevu až na povrch se vznikem kaverny o primárních rozměrech průměru 120 m a hloubky 45 m.

Událost se obešla bez zranění, pouze v důsledku tlakové vlny došlo v dole k poškození regulačních větrních dveří, vyhození důlních lokomotivy a vozů z kolejí apod. Propadlina nebyla sanována, je oplocena lanovou zábranou a označena tabulkami se zákazem vstupu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..