Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Nepřítel mráz a nepřítel špatná údržba

Nepřítel mráz a nepřítel špatná údržba

2035
0

V březnu 1956 došlo na jednom východočeském dole k velké nehodě, jejíž průběh popíšeme.

Začátkem odpolední směny jela jámou dolů těžní klec obsazená v hořejší etáži devíti horníky. Když klec dojížděla na jeden ze spodnějších obzorů v hloubce asi 330 m, spadl na klec s výšky asi 200 m kus ledu, který se uvolnil z lezného oddělení, jež bylo v hořejší části jámy skoro úplně vyplněno ledem. Prudkým nárazem padajícího ledu na střechu klece (ze železného plechu o tloušťce větší než 5 mm a po krajích vyztuženého úhelníky) byl jeden díl střechy klece vražen dovnitř klece; druhý díl byl proražen a silně deformován. Rovněž výztuž pod střechou klece byla deformována. Jeden díl předních dvířek klece byl vražen do klece, druhý díl těchto dvířek po dojetí klece na obzor zůstal vklíněn mezi střechou klece a nosníkem šachetní uzávěry. Oba zadní díly dvířek byly vraženy dovnitř klece. Strženou střechou, železnými úlomky a kusy ledu byl způsoben hromadný úraz horníkům jedoucím v hořejší etáži klece.

Neštěstí bylo způsobeno tím, že se nevěnovala pozornost zamrznutí lezného oddělení a odstraňování ledu z lezného oddělení a vůbec stavu lezného oddělení. Rovněž údržba v jámě nebyla taková, jak to stav jámy v době zvýšeného nebezpečí (po dobu silných mrazů) vyžadoval. Byl jen vysekáván led v těžních zátyních, aby jízda v jámě a těžba neuvázly. Ani prohlídkové činnosti nebyla věnována zvýšená péče.

Vedení tohoto závodu se velmi špatně postaralo o bezpečnost pracujících I horníků a trpělo, že zdraví horníků bylo stále ohrožováno. Leznému oddělení nebyla včas věnována náležitá pozornost, takže bylo v horní části úplně zamrzlé; led ovšem nebyl odstraňován. Ani údržbě, ani prohlídkové činnosti nebyla věnována zvýšená péče, ač mrazy v roce 1956 byly mimořádné. Nikdo z vedení dolu neuvážil, že za takových okolností není jízda lidí dovolena, a že je nutno buď mimořádné obtíže překonat, nebo nefárat. I se životy horníků se takto hazardovat nesmí.

Nelze se vymlouvat na nedostatek údržbářů, ani na vyšší moc, ani na to, že se takový případ ještě nepřihodil. Nutná opatření je třeba provést včas a nečekat, až už je provést nelze.

Obvodní báňský úřad v Kutné Hoře vydal výnos s mnoha opatřeními pro závody svého obvodu, aby se předešlo zamrzávání jam. I v jiných revírech je třeba pamatovat na včasná opatření před mrazy příští zimy, neboť mráz dovede být nepříjemným nepřítelem, právě tak jako špatná údržba.

Úryvek z knihy Hornické úrazy (1957)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..