Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Propad na silnici č. I/5 (E 50) ve Stříbře (1996)

Propad na silnici č. I/5 (E 50) ve Stříbře (1996)

1072
0

K propadu povrchu silnice E 50 došlo 15.8. 1996. Jednalo se o propad v těsné blízkosti bývalého závodu Stříbro Rudných dolů Příbram s.p. Na místě bylo konstatováno, že k propadu došlo v místě křížení silnice č. I/5 a Prokopské štoly, tedy v místě, kde došlo k propadům povrchu již v minulosti. Z poznatků při řešení předchozích případů je zřejmé, že k propadu povrchu došlo v důsledku někdejší hornické činnosti a jedná se tedy o důlní škodu.

Prokopská štola je vyražena po žíle Bohaté požehnání od řeky Mže a navazuje na 3. staré patro jámy I. V terénu se propad důlních děl projevil propadnutím svahu odvodňovacího příkopu při jižní hraně silniční koruny v délce 4 m. Šířka otevřené propadliny byla 1,5 m, přičemž propadlina zasahovala dále pod vozovku a to minimálně do 2/3 šířky vozovky. Rozsah propadliny nebylo možné změřit pro nepřístupnost, rozměry byly pouze odhadnuty.

Řešením tohoto propadu vyústilo v realizaci prolití propadliny vodou a následného zafoukávání drceného kameniva frakce 08 – 16 mm. Po vytvoření souvislé vrstvy v propadlině (objem byl cca 20 m3) byla vytvořena betonová deska o tloušťce cca 250 mm (10 m3 betonu). Po dosažení dostatečné pevnosti betonové vrstvy bylo propadlina zaplňována zásypem kameniva, který byl zpevněn betonovými žebry.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..