Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Výbuch vymrštil stařenku z domu (1999)

Výbuch vymrštil stařenku z domu (1999)

1802
0

Pomodlit u svíčky se chtěla Pavla Močigembová, 69letá vdova po bývalém horníkovi, ve čtvrtek navečer v půl sedmé v kuchyni svého bytu v ulici Na Vrchu v Ostravě-Hrušově. Když zapalovala svíčku, otřásla jejím finským dvojdomkem ničivá exploze.

Výbuch nahromaděného důlního plynu metanu zbořil dům a stará žena, kterou tlaková vlna vyhodila rozbořenou stěnou před dům, skončila s těžkými popáleninami v nemocnici. „Byl jsem na zahradě, když se ozvala velká rána. Vyrvalo to kus boční stěny domku a tu paní tlaková vlna vyhodila ven. Byla v silném šoku, přes tu díru se snažila dostat zpět dovnitř,“ líčil Právu v pátek dopoledne František Švajčík (57) z protějšího domu. „Vlasy měla seškvařené, popálený obličej, ruce i nohy. Přenesli jsme ji k nám. Říkala, že se dívala na seriál Esmeralda, a když skončil, chtěla se pomodlit u svíčky. Jak ji zapálila, nastal výbuch. Manželka zavolala záchranku a já se synem jsme hasili požár, než přijeli hasiči,“ dodal soused.

„Příčinou výbuchu byla vysoká koncentrace metanu v ovzduší, kde ho bylo naměřeno 0,6 proc., přípustná mez však činí pouze 0,25 procenta,“ uvedla ppor. Ilona Branžovská z ostravské policie. Jak řekl tiskový mluvčí OKD Radek Chalupa, zvýšené koncentrace důlního plynu byly zjištěny v domku i v okolí. Ještě v pátek byla celá ulice z obou stran uzavřena. Specialisté měřili koncentrace plynu v okolních domcích a zahradách, výstup metanu monitorovali na různých místech s předpokládanými starými důlními díly. Podle ing. Josefa Goje, technického náměstka Dolu Odra, pod nějž spadají likvidované šachty, výbuch nemá souvislost s aktuální důlní činností ani s útlumem v OKD. „Tady se dobývalo kolem roku 1840 a takové problémy se nepředpokládaly,“ řekl na místě neštěstí. Podle mapové dokumentace se v blízkosti tohoto místa nachází stará kutací jáma.

Na otázku, zda hrozí v Ostravě možné další výbuchy, odpověděl vyhýbavě: „Důlní díla, která byla zlikvidována do konce roku 1945, jejichž nástupce není znám, obhospodařuje Ministerstvo životního prostředí.“

„Žijeme na časované bombě. Je to hrůza. Celou noc jsem nespal. Bojíme se všichni, kdo v této ulici bydlíme,“ řekl Švajčík.

Důchodkyně je hospitalizována na popáleninovém centru Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě. „Utrpěla popáleniny 2. a 3. stupně na 30 procentech těla. Popáleny má i dýchací cesty. Její stav je vážný,“ řekl Právu tiskový mluvčí nemocnice Štěpán Neuwirth. „Stále není při vědomí, je napojena na plicní ventilaci,“ líčila Ludmila Močigembová, snacha popálené stařenky.
Podle operačního důstojníka ostravských hasičů výbuch a následný požár způsobily hmotnou škodu předběžně odhadovanou na 240 tisíc korun.

V květnu 1996 při výbuchu nahromaděného metanu ze starého zasypaného dolu Hugo v Ostravě zahynul 50letý muž a dalších devět lidí bylo zraněno.

Zdroj: Právo

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..