Úvod Média Důl Karviná rozjel přípravy k prohloubení jámy na závodě ČSA

Důl Karviná rozjel přípravy k prohloubení jámy na závodě ČSA

1349
1

Nejhlubší uhelný důl ve středoevropském regionu, KWK Budryk v polských Ornontovicích, který má být do roku 2013 prohlouben na 1290 m, dostane českou konkurenci. O dalších více než 310 metrů směrem ke středu země poklesne v následujících letech dno úvodní jámy ČSA 2 na Dole Karviná. Její celková hloubka od ohlubně tak dosáhne 1270 metrů.

„Přípravné práce k prohloubení jámy byly zahájeny koncem loňského roku a měly bychom je zvládnout do konce prázdnin. Vlastní hloubení začne podle připraveného harmonogramu v září letošního roku. Celá akce bude trvat přibližně čtyři roky,“ informoval vedoucí investic na Dole Karviná Tadeusz Konieczny. Výběrové řízení na realizaci projektu vyhrála polská společnost PBS Kopex specializovaná na hloubení jam.

Přípravné práce prováděné mimo jámu spočívají v ražbě přístupového překopu a komory pro těžní stroje na 11. patře, instalaci vratů pro ochranný pojízdný poval nad budoucím pracovištěm a výstavbě betonážní linky na 10. patře. V jámě probíhá montáž kaskádového povalu oddělujícího provoz těžního zařízení 2/2, ponechaného pro účely provozu, od prohlubované části jámy, montáž povalů lanovnic a ventilátorů.

Vystřelená hornina z hloubení bude odtěžována pomocí drapákových nakladačů do okovů a na 11. patře nakládána do velkokapacitních
vozů a dopravována do zásobníku č. 3. Jáma bude vyztužena litým betonem s ocelovou armaturou.

V současné době je v jámě instalována také dělicí stěna, která oddělí provoz těžních zařízení 2/1 a 2/2. Jedno oddělení bude nadále svážet horníky, materiál a strojní zařízení na úroveň 11. patra, provoz druhého bude zkrácen na 10. patro tak, aby vznikl prostor pro hloubení. Součástí otvírky nového, 12. patra je rovněž ražba tří mezipatrových úpadnic, které po spojení s prohloubenou jámou přivedou úvodní větry do nových oblastí a také zajistí odtěžení uhlí z porubů na stávající systém odtěžení. Vnikne tak další, 12. těžní patro.

„Hloubka úvodní jámy ČSA 2 od ohlubně dosahuje v současné době 957,9 metru, její světlý průměr činí 7,5 m. Prohloubena bude o dalších 310,55 m, takže její výsledná hloubka bude činit přesně 1268,45 metru,“ upřesnil Konieczny. Cílem investice, jejíž hodnota se počítá řádově ve stovkách milionů korun, je otvírka 12. patra, čímž dojde ke zlepšení větrání, klimatických podmínek a dopravní infrastruktury a k odbourání podpatrové těžby v oblasti 11. kry.

1 komentář

  1. Na Budryku jsem fáral,ta nejhlubší jáma je jáma č. VI Chudów a bude mít 1280m,hloubení stále probíhá,ovšem hloubkový rekord z dolu P.Bezruč asi bude časem překonán.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..