Úvod Média Loni 55 rekultivačních projektů za 265 miliónů korun. Návrat krajiny přírodě mapuje...

Loni 55 rekultivačních projektů za 265 miliónů korun. Návrat krajiny přírodě mapuje nová publikace

592
0

Ostrava (31. ledna 2011) – Krajina na Karvinsku se díky rekultivacím území dříve zasažených těžbou v posledních letech výrazně mění. Svědčí o tom i nová publikace „Vracíme krajině život“ mapující rekultivační projekty v regionu. „Jen v roce 2010 probíhalo 55 větších rekultivačních projektů. Celkové náklady dosáhly téměř 265 miliónů korun. Například lokalita takzvaného Darkovského moře je největší rekultivační akcí na Moravě a ve Slezsku s potenciálem stát se atraktivní odpočinkovou a rekreační lokalitou pro obyvatele Karviné a okolních obcí,“ řekl personální ředitel OKD Radim Tabášek.

„Uvědomujeme si svou zodpovědnosti za změny v krajině, které těžba uhlí přináší. Obnově jednotlivých lokalit proto věnujeme výraznou pozornost,“ dodal Tabášek.

Rekultivační brožuru sledující proměny lokalit poznamenaných těžbou uhlí v místa, kam se vrátily vzácné druhy rostlin a živočichů, si zájemci mohou stáhnout na internetových stránkách www.okd.cz. Publikace je doplněna bohatým fotografickým doprovodem, jež mapuje stav krajiny před začátkem sanačně-rekultivačních prací a po jejich ukončení.

Cílem rekultivačních projektů je návrat krajiny, která byla zásadně proměněna lidskou činností, do přirozeného stavu, v němž území funguje jako soběstačný ekosystém s původními živočišnými a rostlinnými druhy. Ty se do těchto lokalit postupně vrací a dávají vzniknout novému unikátnímu ekosystému s výskytem vzácných druhů fauny a flóry.

Společnost OKD se snaží vracet tuto krajinu pro rekreační využití lidem. Tento fakt má v hustě osídlené aglomeraci Moravskoslezského kraje s nedostatkem volných ploch pro volnočasové aktivity velký význam. „O tom, jak bude území po rekultivaci vypadat a jaké bude jeho další využití, rozhoduje vždy zastupitelstvo jednotlivých obcí při územním plánováním. Veškeré práce jsou pod kontrolou úřadů ochrany životního prostředí a OKD klade důraz na ekologický rozměr projektů,“ vysvětlil Tabášek.

Rekultivace probíhaly v roce 2010 na rozloze téměř 860 hektarů. Mezi nejvýznamnější projekty patří například úprava řeky Stonávky, devátá etapa rekultivace lokality Louky, rekultivace Soleckého kopce v Karviné či jižní části Karvinského potoka.

Celkem bylo na rekultivační projekty v roce 2010 vynaloženo 265 miliónů korun, od roku 1989 se celkové náklady na rekultivace v těžebním revíru OKD vyšplhaly na téměř 4,25 miliardy korun. Tři miliardy korun pocházely z prostředků OKD a 1,26 miliardy z financí státu v rámci programu Revitalizace Moravskoslezského kraje, který byl zahájen v roce 2003 a řeší škody na krajině způsobené hornictvím před rokem 1992, tedy před privatizací OKD.

Brožura ke stažení: http://www.okd.cz/dokums_raw/okd_rekultivacni_brozura_cz.pdf

Zdroj: Tisková zpráva OKD

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.