Úvod Doly a revíry Březohorský rudní revír Požár na Dole Anna na Březových Horách dne 12. ledna 1946

Požár na Dole Anna na Březových Horách dne 12. ledna 1946

1835
1

Dne 12. ledna 1946 vznikl požár v dole Anna na Březových Horách. Dík okolnosti, že poměrně brzo byl zpozorován a že odpovědný závodní zahájil rychle a energicky potřebná záchranná opatření, omezily se oběti na lidských životech na dva havíře, zahynuvší při útěku z pracoviště a na dva jejich kamarády, kteří se zúčastnili záchranných prací.

Místo vzniku požáru

Požár vznikl na 36. patře Vojtěšského ležatého odžilku v hlavě II. severního hloubení, ve vzdálenosti asi 270 m severně od Anenského překopu a asi 420 m od výdušné fárací jámy Anna. Hloubení jest provedeno ve světlém profilu 3 x 1,6 m a má hloubku necelých 50 m, měřeno od ústí na 36. patře až k počvě patrové chodby na patře 37. K výpravě hloubení bylo použito asi 15 sm dřeva; bylo rozděleno na lezní a těžné (sýpové) oddělení. Jelikož tou dobou nebylo hloubení při provozu používáno, byl v něm zabudován ve výši 5 m od počvy poval a ústí na 36. patře bylo překryto taktéž fošnovým povalem, tvořícím kolejnicový přejezd na chodbě 36. patra. Ve výklenku, vylámaném pro vrátek, používaný při hloubení a nyní již odstraněný, byla umístěna lavice, sloužící havířům k odkládání oděvu při převlékání. V tomto místě podle výsledků provedeného vyšetřování oheň pravděpodobně vznikl.

Příčina vzniku ohně

Příčiny ohně se lze jen dohadovati, poněvadž poval, lavice i hloubení, t. j. jeho výdřeva, zcela vyhořely. Možno jen usuzovati, že příčinou bylo buď neopatrné zavěšení karbidové lampy na stojku a tím vyvolané vznícení dřeva, nebo pouhé, třeba jen okamžik trvající přiblížení plamene hořáku k zavěšeným částem oděvu. Méně již pravděpodobným důvodem, přece však ne zcela vyloučitelným, jest neuvážené, lehkovážné odhození hořícího zbytku cigarety nebo hořící zápalky. V tom směru nebylo možno již skutečnost zjistiti.

Větrání dolu

Příbramské doly Anna, Vojtěch a Prokop jsou — ovšem nikoliv ve všech patrech, vzhledem k různým hloubkám jednotlivých šachet — navzájem pod zemí spojeny. Větrání dolů jest přirozené, při čemž jest důl Prokop vtažným a důl Anna výdušným. Prokopskou jamou přiváděné větry padají na 35. patro, pokračují překopem a slepou jamou na 37. patro v hlavní Vojtěšské žíle, přecházejí západním Anenským překopem do ležatého Vojtěšského odžilku, projdou tímto a pokračují dále překopem do žíly Ševčinské. Výdušný důl Anna jest oddělen od čerstvých větrů na 3é. a 37. patře jednoduchými větrnými dveřmi, zabudovanými v západních překopech do hlavní Vojtěšské žíly. Generelně jsou na dole Anna patra 36. a 37. vtažnými, patro 35. jest indiferentní; částečně výdušným se stává 34. patro, kdežto hlavním výdušným jest patro 33. Z něho jsou vedeny výdušné větry k Anenské jámě a touto vystupují na den.

Hloubení II. vyúsťuje na 36. patře mezi 9. a 10. sýpem z mezipatrové chodby nad 36. patrem. Sýp č. 10 je 7 m severně od II. hloubení a 17 m jižně cd téhož hloubení vúsťuje sýp č. 9.

1 komentář

  1. Zdař Bůh,
    chtěl by jsem jen upozornit na chybičku v posledním odstavci článku ve větě: “Obecně jest známa katastrofa z r. 1891”. Správně by to měl být r. 1892, neboť se jedná o požár na dole Marie z 31.5.1892.
    Jinak pěkný článek, stejně jako ostatní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..