Úvod Média Miliardové investice OKD přinesly vyšší bezpečnost, lepší výsledek hospodaření a vyšší výdělky...

Miliardové investice OKD přinesly vyšší bezpečnost, lepší výsledek hospodaření a vyšší výdělky zaměstnancům

442
0

Černouhelná těžební společnost OKD vykázala v roce 2011 zisk před zdaněním ve výši 7,5 miliardy korun a podařilo se jí snížit úrazovou četnost z 8,53 v roce 2010 na 7,87. „Výsledky potvrzují, že jsme se vydali správnou cestou. Od roku 2008 jsme investovali přes 11 miliard korun do nejmodernějších těžebních technologií, které zajistily větší bezpečnost pro horníky a zároveň lepší produktivitu. OKD díky tomu zůstává hnacím motorem českého průmyslu také v době ekonomické recese a může poskytovat práci pro naše lidi i desítky tisíc zaměstnanců firem, které jsou těžbu černého uhlí navázány,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva OKD Klaus-Dieter Beck.

Produkce OKD se významně podílí na české ekonomice a především na provozu moravskoslezských hutí, tepláren i elektráren. V roce 2011 firma prodala 11,2 milionu tun uhlí, z nichž 5,1 milionu tun bylo prodáno na domácím trhu; 41% energetického uhlí a 40% koksovatelného uhlí z OKD se spotřebovalo v Moravskoslezském kraji. V roce 2011 odebrala společnost OKD materiály a náhradní díly v objemu 3,6 miliardy korun od cca 185 regionálních dodavatelů a další podstatné finanční prostředky využila na služby poskytované důlním provozům. Investice společnosti OKD loni dosáhly 4,5 miliardy korun, z nichž 3,5 miliardy představovaly investice do nových technologií, důlních otvírkových projektů a bezpečnostních prvků. Společnost OKD také patří k velkým plátcům daní v kraji, v celostátním měřítku se loni umístila na 8. místě. Na daních a odvodech zaplatila 3,423 miliardy Kč a její zaměstnanci odvedli další 1,431 miliardy.

V roce 2011 začala společnost poskytovat informace v oblasti udržitelnosti (sustainability reporting) a přispěla k vydání první souhrnné Zprávy o udržitelnosti společnosti NWR za rok 2011. Zpráva byla připravena dle pravidel GRI (Global Reporting Initiative) na nejvyšší úrovni A.

Jednou z hlavních priorit OKD je péče o vlastní zaměstnance, kteří mohou využívat mnoho nadstandardních benefitů. Horníci mají mimo jiné nárok na šestitýdenní dovolenou nebo rekondiční pobyty. Průměrný měsíční výdělek zaměstnanců dolů se v roce 2011 meziročně zvýšil o téměř 6% (o 2051 korun) na 36 498 korun, což zhruba o 50 procent převyšuje regionální průměr. Do vzdělávání vlastních zaměstnanců i přípravy hornických učňů firma investovala přes 3,5 milionu korun, což je zhruba čtyřikrát více než v roce 2010.

Firma zároveň dbá na rekultivaci území ovlivněných těžbou. „Když si prohlížím fotky, jak to na Karvinsku vypadalo před deseti nebo dvaceti lety, je to mimořádný pokrok. Naše snaha o navracení poddolovaných území přírodě a lidem není prázdná fráze,“ dodal Beck.

Dary pro Nadaci OKD i města a obce z regionu vzrostly téměř pětinásobně na 146 milionů korun.

Zdroj: Tisková zpráva OKD

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..