Úvod Média Na lithiu stát moc nevydělá, Australané mají na těžbu přednostní právo. Zákaz...

Na lithiu stát moc nevydělá, Australané mají na těžbu přednostní právo. Zákaz může přinést arbitráž, říká ministr Havlíček

731
0

Nikoliv memorandum mezi australskými těžaři a ministerstvem průmyslu a obchodu, ale snaha změnit zákony tak, aby firma přišla o přednostní právo těžby, by podle ministra Jiřího Havlíčka mohla vyústit v arbitráž. Ministr by přitom podpořil zvýšení těžebních poplatků tak, aby stát získal z těžby lithia více. Stát podle něho musí mít lepší přehled o nerostných surovinách, které vlastní, aby se mohl dříve rozhodnout, zda nebude výhodnější, aby těžil sám.

S řadou udělených povolení k průzkumu má podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka Australany vlastněná společnost Geomet jednoznačné přednostní právo těžit české lithium v Krušných horách.

Do roku 2025 tak nemůže do hry vstoupit nikdo jiný – ani stát. Jedinou možností je se s těžaři domluvit, například na vzniku společného podniku.

Více na: http://domaci.ihned.cz/c1-65915210-australane-maji-na-tezbu-lithia-prednostni-pravo-stat-moc-nevydela-zakaz-ale-znamena-arbitraz-rika-ministr-havlicek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..