Úvod Doly a revíry Diamo O gravitační elektrárně na Dole Darkov se jedná, stavbu by mohl ohrozit...

O gravitační elektrárně na Dole Darkov se jedná, stavbu by mohl ohrozit plyn

651
0

Do několika měsíců by se mělo rozhodnout o tom, zda se v někdejším dole Darkov na Karvinsku vybuduje gravitační elektrárna. Její prototyp zde chce umístit britská firma Gravitricity. Zda se tak skutečně stane, ale zatím není jasné.

„Musíme vidět zpracovanou studii provedení a technickou dokumentací. Teprve pak můžeme posoudit, zda se dané zařízení pro zdejší důl hodí,“ konstatoval ředitel odštěpného závodu Darkov státního podniku Diamo Josef Lazárek.

Někdejší důl Darkov by se mohl stát prvním zařízením na světě této velikosti, kde by gravitační elektrárna, principiálně podobná přečerpávací elektrárně, jen místo vody využívající závaží, fungovala. „Může se ale stát, že některé věci budou v daném prostředí nerealizovatelné. Například důlní jámy jsou dimenzovány na nějakou zátěž, na nějakou činnost a například tlaky a zatížení při spouštění závaží mohou být jiné,“ vysvětlil ředitel závodu možné problémy při využívání někdejší šachty.

Více na: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/dul-darkov-gravitricity-gravitacni-elektrarna-lazarek-diamo.A230504_160548_ostrava-zpravy_palj

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..