Úvod Média Praha se stala na dva dny hlavním městem evropských těžařů

Praha se stala na dva dny hlavním městem evropských těžařů

495
0

Mineral Resources for EuropeNejvětší těžební firmy z celé Evropy včetně společností z průmyslových oborů, jež jsou na dodávkách surovin existenčně závislé, jednaly v Praze na konferenci Nerostné suroviny pro Evropu. Prestižní setkání expertů pořádá Euromines – Evropská asociace těžebního průmyslu ve spolupráci s Těžební unií a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR v rámci českého předsednictví EU. Konference se účastní také zástupci severomoravské těžební firmy OKD, která je jako člen předsednictva Euromines i Těžební unie jedním z pořadatelů akce.

Diskutovat se bude mimo jiné o nové iniciativě EU pro oblast nerostných surovin, která byla vyhlášena na sklonku uplynulého roku jako reakce na rostoucí nedostatek přírodních zdrojů a stále citelnější konkurenci zejména čínských a indických firem, které stále častěji dovážejí přírodní suroviny z Afriky a zemí Latinské Ameriky.

„Těžba nerostných surovin v Evropě je podstatně šetrnější k přírodě než těžba v zemích třetího světa,“ komentuje aktuální trend Leo Bayer, provozní ředitel OKD.

Nová iniciativa EU má mimo jiné zjednodušit podmínky, jimiž se řídí přístup průmyslových podniků k nalezištím nerostů a kovů v přírodních rezervacích chráněných evropskou sítí Natura 2000. Evropská komise však zdůrazňuje, že jakákoliv zvýšená těžební aktivita v chráněných oblastech musí být prováděna udržitelným způsobem.

Evropská exekutiva navíc prosazuje posílení diplomacie v oblasti přírodních zdrojů a navázání dialogu s mezinárodními partnery tak, aby si Evropa zajistila lepší přístup k přírodním zdrojům. Mezi doporučeními, s nimiž nová strategie EU přichází, je také výzva k větší recyklaci výrobků na konci životního cyklu či zákaz nelegálního vývozu starého železa a šrotu.

Konference se konala 28. a 29. dubna v hotelu Praha. Více informací na http://www.euresources2009.eu/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..