Úvod Doly a revíry Diamo Spolupráce se SÚRAO při provozu PVP Bukov bude pokračovat minimálně 10 let

Spolupráce se SÚRAO při provozu PVP Bukov bude pokračovat minimálně 10 let

977
0

Dne 30. 6. 2020 podepsali ředitel státního podniku DIAMO Ing. Ludvík Kašpar a ředitel SÚRAO JUDr. Jan Prachař Smlouvu o spolupráci při provozu Podzemního výzkumného pracoviště (PVP) Bukov. Tímto krokem bylo završeno úsilí spojené s více jak dvouletou přípravou pokračování vzájemné spolupráce mezi těmito dvěma státními subjekty. V rámci smlouvy budou zaměstnanci odštěpného závodu GEAM v Dolní Rožínce do roku 2030, s možností prodloužení do roku 2035, zajišťovat činnosti spojené s provozem PVP Bukov.

Podzemní výzkumné pracoviště Bukov je od roku 2013 pro český program vývoje hlubinného úložiště nejdůležitějším podzemním pracovištěm. Realizované experimentální práce umožní vývoj ukládacího konceptu pro všechny druhy odpadu nepřijatelné do stávajících úložišť radioaktivních odpadů a ověření jeho bezpečnosti a technické proveditelnosti. Vlastní hlubinné úložiště zahájí svou činnost v roce 2065.

Vlastní smlouva má 4 oblasti plnění. Nejdůležitějším závazkem státního podniku DIAMO je zajištění všech činností souvisejících s bezpečným provozováním PVP Bukov v souladu s platnou legislativou v daném časovém horizontu.

Druhou částí je provedení rekonfigurace dolu za účelem snížení provozních nákladů. V rámci tohoto kroku přejde důl z režimu využívajícího 6 hlavních jam a 24 suchých pater do režimu s využitím 4 jam se zatopením spodních částí dolu po 13. patro. Vlastní práce na rekonfiguraci dolu by měly být ukončeny koncem roku 2022 a vlastní zatopení spodních 12 pater (do úrovně 13. patra) se předpokládá do konce roku 2024.

Třetí oblastí, kterou smlouva řeší, je rozšíření stávajícího PVP Bukov o tzv. druhou etapu, spočívající ve vyražení a vystrojení 6 hlavních chodeb, 2 větracích chodeb a zkušebních komor pro vlastní in-situ experimenty. Maximální rozsah ražeb činí 910 m chodeb. Poslední oblastí spolupráce je pak možnost SÚRAO objednat si u pracovníků o. z. GEAM odborné práce, které budou nezbytné pro podporu jednotlivých experimentů.

V dole najde po dobu spolupráce se SÚRAO práci až 105 pracovníků, resp. po ukončení rekonfigurace a ražeb v rámci II. etapy by měl počet zaměstnanců klesnout na 51. Smlouva má pro státní podnik DIAMO několik pozitivních dopadů. Jednak se jedná o udržení hornické činnosti a o zachování možnosti pro získání potřebných dovedností a praxe pro nové pracovníky. Zároveň jde i o účast na unikátním výzkumném projektu, při kterém budou naši odborní pracovníci v kontaktu s českými, ale i zahraničními experty, neboť jedním z plánů SÚRAO je i účast v mezinárodních programech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..