Úvod Média Výroba koksu bude soustředěna do jednoho závodu

Výroba koksu bude soustředěna do jednoho závodu

938
0

Koksovna Jan ŠvermaOSTRAVA (18. května 2009) – Společnost OKD, OKK, a. s.,(OKK), největší evropský producent slévárenského koksu a stoprocentní dceřiná společnost New World Resources N. V. (NWR), rozhodla o urychlení centralizace a modernizace výroby koksu v rámci optimalizačního programu COP 2010 (Coking Plant Optimisation Program). K plánovanému uzavření koksovny Jan Šverma tak dojde již v druhé polovině letošního roku, nikoli v roce 2011, jak bylo původně plánováno.

Společnost NWR plánovala přesun kapacit do jednoho výrobního závodu OKK dlouhodobě. Proto v loňském roce zahájila rekonstrukci stávající koksárenské baterie č.8 a započala výstavbu zcela nové baterie v areálu dnešní koksovny Svoboda. Do tohoto závodu se postupně přesune veškerá stávající kapacita výroby z koksovny Jan Šverma. Ukončení provozu v závodu Jan Šverma bylo původně naplánováno na rok 2011, současné tržní podmínky spojené s přechodným poklesem poptávky po koksu v regionu střední a východní Evropy umožnily společnosti tento krok realizovat s dvouročním předstihem.

Centralizace výroby koksu do jednoho místa umožní snížit fixní výrobní náklady, zajistit vyšší efektivnost operací s vedlejšími koksárenskými produkty a v neposlední řadě zmírnit dopad na životní prostředí, díky přesunu výroby do jednoho místa. Také sanace území koksovny Šverma a jeho následná revitalizace budou moci být zahájeny dříve.

Odstaveny budou ty technologie, které neumožňují výrobu slévárenského koksu, ale pouze koksu vysokopecního a otopového. Tyto provozy, které navíc výrazně zasáhla povodeň v roce 1997, budou v nejbližší době nahrazeny modernějšími jednotkami v areálu koksovny Svoboda. Nové technologie plně pokryjí současné požadavky na kapacitu produkce a budou připraveny ke zvýšení výroby zpět na původní úroveň, jakmile to tržní situace bude vyžadovat. Pro letošní rok předpokládáme pokles roční produkce koksu na 710 kt oproti plánovaným 850 kt. Po dokončení plánovaných projektů budeme schopni objem výroby v krátké době vrátit na původní úroveň,“ uvedl Michal Kuča, generální ředitel a předseda představenstva společnosti OKK.

Rekonstrukce osmé baterie a výstavba zcela nové desáté baterie v areálu koksovny Svoboda probíhá dle stanového plánu. Baterie č.10 by měla zahájit plný provoz v roce 2011, rekonstrukce baterie č.8 by měla být dokončena v roce 2012.

Práce spojené s odstavováním provozu v bateriích koksovny Jan Šverma budou probíhat dle stanovených postupů. V současné době se baterie č.3 nachází v režimu teplé rezervy, baterie č.4 funguje při plné zátěži. Předpokládáme, že obě baterie budou odstaveny ve třetím čtvrtletí letošního roku. Bezprostředně poté bude následovat demontáž některých zařízení, celkové vyčištění areálu a odstranění staré ekologické zátěže,“ řekl Michal Kuča.

S plánovanou odstávkou budou spojeny organizační změny ve společnosti OKK, a. s. Část zaměstnanců koksovny Jan Šverma přejde v rámci centralizace výroby na koksovnu Svoboda, některá pracovní místa zaniknou. Celkový počet zaměstnanců společnosti OKK se v důsledku přesunu výroby sníží o přibližně 500. „Pro zaměstnance, kteří budou muset naši společnost opustit, jsme připravili nadstandardní sociální program, který zmírní dopady ztráty zaměstnání a propuštěným pomůže v hledání nového uplatnění na trhu práce,“ uzavřel Michal Kuča.

Zdroj: Tisková zpráva OKK/Vladislav Sobol, mediálního zástupce OKK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..