Úvod Média Zpráva Severočeských dolů Chomutov o rekordních těžbách roku 2011

Zpráva Severočeských dolů Chomutov o rekordních těžbách roku 2011

836
0

Severočeské doly Chomutov (SD) vytěžily v loňském roce přes 25 milionů tun hnědého uhlí. Jsou to výsledky mimořádné a v osmnáctileté historii SD, která se datuje od roku 1994, dosud nevídané. Pozoruhodné je to, že rekordních těžeb dosáhly současně oba doly, které společnost provozuje.

Důl Bílina, který je nejhlubším středoevropským povrchovým dolem, vytěžil přes 10 milionů tun uhlí, z čehož bylo 2,3 milionu tun uhlí tříděného, které je díky svým ekologickým parametrům – vysoké výhřevnosti a nízké sirnatosti – nejlepším domácím tuhým palivem.

Důl Tušimice díky spolehlivému provozu elektráren Tušimice a Prunéřov, které zásobuje, vytěžil přes 15 milionů tun uhlí.

Hnědé uhlí stále zůstává v ČR významným primárním zdrojem energie s využitím především pro výrobu elektřiny, centrální výrobu tepla a pro vytápění domácností. V roce 2010 bylo přes 58% elektrické energie v České republice vyrobeno z uhlí.

Dá se bez nadsázky říci, že každá druhá žárovka, každá druhá elektrická lokomotiva či tramvaj, nebo každá druhá televize v naší zemi „běží“ na energii z hnědého uhlí. Největším ze tří významných producentů hnědého uhlí v ČR je společnost Severočeské doly Chomutov, která je od roku 2005 součástí Skupiny ČEZ. Ta je nyní stoprocentním vlastníkem SD se základním kapitálem 9,08 miliardy korun.

Ivan Lapin, který se 1. ledna 2012 po Janu Demjanovičovi ujal funkce generálního ředitele, k těmto výsledkům řekl: „Rekordní těžby Severočeských dolů Chomutov v roce 2011 jsou jasným úspěchem. Spotřeba elektrické energie a těžba hnědého uhlí jsou spolehlivým měřítkem situace v naší ekonomice. Vynikající výsledky společnosti jsou jednak odrazem příznivé situace na trhu, ale jsou však i důkazem toho, že SD Chomutov jsou ve výborné kondici. Společnost v uplynulých letech rozumně investovala a zlepšovala nejen technický stav dolů, ale také ekologické podmínky těžby. Chtěl bych pogratulovat a poděkovat všem pracovníkům naší společnosti.“

Vyhlídky na rok 2012 je předčasné prognozovat, protože produkce elektřiny bude výrazně záviset na výkonu ekonomiky, produkce tepla bude dána počasím, které si zatím s příchodem skutečné zimy dává na čas.

Zdroj: Tisková zpráva SD, a.s.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..