Úvod Doly a revíry Diamo Zvrat v kauze lithium. Policie vyšetřuje ředitele podniku Diamo, kterého jmenoval ministr...

Zvrat v kauze lithium. Policie vyšetřuje ředitele podniku Diamo, kterého jmenoval ministr za ANO

1307
0

Na podzim 2017 před volbami vypukla kauza lithium. Politici hnutí ANO s SPD a KSČM tehdy obvinili ČSSD z krádeže národního nerostného bohatství, protože ministr průmyslu za ČSSD podepsal memorandum o spolupráci s firmou zkoumající významná ložiska strategické suroviny. Po dvou letech dostává kauza nový rozměr. Policie totiž kvůli lithiu vyšetřuje Jiřího Ježe, staronového ředitele státního podniku Diamo, kterého v květnu do funkce jmenoval nový ministr průmyslu za hnutí ANO Karel Havlíček.

Průzkumy ukazují, že Česko má na svém území velmi bohatá ložiska lithia. Tento kov je přitom považován za surovinu budoucnosti, používá se totiž při výrobě baterií pro nejmodernější technologie. A na Cínovci v Krušných horách existují podle průzkumů zdroje lithia hned dva.

První ložisko, které patří státu, je hluboko pod povrchem. Za druhé – sice mnohem menší, ale také dostupnější – je považováno cínovecké odkaliště, čili haldy, které na místě vznikly během těžby cínu. Právě tady získala možnost těžby soukromá firma, kterou ovládá investiční fond RSJ miliardáře Karla Janečka.

Více na: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2913626-zvrat-v-kauze-lithium-policie-vysetruje-reditele-podniku-diamo-ktereho-jmenoval

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..