Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Požár na Dole 1. máj v Dubňanech 15. února 1965

Požár na Dole 1. máj v Dubňanech 15. února 1965

2043
0

Dne 15. února 1965 vznikl na Dole 1. máj v Dubňanech v dolovém poli B-jih asi v 17,45 hod. oheň na pásovém dopravníku. K vznícení gumového pásu došlo třením stojícího pásu na pohybujících se pohonných válcích pohonu dopravníku.

Pohon pásové soupravy byl umístěn ve vtažných větrech na počátku větrního oddělení poblíž vtažné jámy. Zplodiny hoření s jedovatým oxidem uhelnatým a kouře byly větrním proudem unášeny do rozsáhlé oblasti důlního pole.

Oheň velmi rychle přerostl v požár, který zachvátil jak horní, tak i dolní větev gumového pásu, kabely elektrického vedení a rozšířil se i na důlní výdřevu. Vyšší teplotou vysušený lignit ve stropu i bocích chodby se vznítil.

V ohrožené oblasti se v době požáru nacházelo 51 důlních pracovníků. Většině z nich se podařilo pomocí sebezáchranných přístrojů opustit útěkovými cestami ohroženou oblast, šesti horníkům se nepodařilo včas uniknout ve velmi ztížených podmínkách z nebezpečí a ani zásah záchranných čet již nemohl zachránit jejich životy.

K záchraně životů postižených a k likvidaci nehody byly nasazeny záchranné čety ze závodů Jihomoravských lignitových dolů, pohotovostní čety z OBZS ve Zbýšově a posléze i výjezdové čety z HBZS v Ostravě.

Obětavým zásahem všech záchranářů byl rozsáhlý důlní požár druhého dne přímým zásahem zlikvidován. V dalších dnech byl zasažený úsek důlního pole asanován a obnoven pro důlní provoz.

Podrobné vyšetřování vzniku a rozšíření důlního požáru řídila komise odborníků, ustavená předsedou Vládní komise pro bezpečnost práce v hornictví, avšak již před samotným vyšetřením této nehody šlo jednoznačně říci, že požáry na pásových soupravách jsou stále ještě zdrojem nebezpečí a ohrožením lidí v důlním provozu a jejich prevenci a odstraňování závad musí být věnována mimořádná péče a pozornost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..