Úvod Doly a revíry OKD 20 let výstavby OKR (II. část)

20 let výstavby OKR (II. část)

851
0

Ve II. pětiletém plánu byla zahájena výstavba dolu 9. květen, ČSM sever a ČSM jih, výstavba koksové baterie na výrobu smolného koksu na koksovně Lazy. Současně byla zahájena rekonstrukce dolů Doubrava, Dukla, Mír, Fučík, Ludvík, Hlubina-Jeremenko, P. Bezruč a Čs. Pionýr.

V období III. pětiletého plánu, tj. v letech 1961-1965 začala výstavba nového dolu Paskov, Staříč, Rudý Říjen 5, rekonstrukce dolu Vítězný únor a Šverma a rekonstrukce koksovny Vítězný únor. Přicházely na řadu i další stavby — výstavba Ústředních dílen OKR, hornického učiliště Dolu Vítězný únor a dvou domů hotelového typu pro VOKD.

V období IV. pětiletého plánu se začíná již projevovat pokles realizace invest. výstavby pro OKR a podnik VOKD se s tímto nedostatkem snažil vyrovnávat přijetím zakázek od jiných podniků a institucí.

V r. 1967 byly zpracovány programy rozvoje podniku a provedena organizační příprava no zřízení střediska výstavby silnic. Byly předány investorům — horkovod pro 7. obvod v Porubě, objekty na dolech 1. Máj a President Gottwald, odvalové hospodářství na dole Jeremenko, byla dokončena rekonstrukce dolu Bezruč, koupelny na dole Antonín Zápotocký, haly v Ostroji, komplex staveb dolů Staříč II, Staříč III, pro zahájení otvírkových prací.

V r. 1968 byly předány investorům tyto významné stavby: DHT Zábřeh — blok A, komplex staveb těžebního souboru Staříč II a III, Paskov třídírna a drtírna, důl ČSM byl připraven k těžbě, provozní budova OKR Rekultivace, pohotovostní sídliště Rudý Říjen a odvalové hospodářství — Jeremenko.

V r. 1970 provedlo vedení podniku za aktivní účasti oborového ředitelství a pomoci KV KSČ praktické závěry pro dlouhodobý plán stavebních prací v souvislosti se zvýšením investiční činnosti v palivo-energetické základně na Ostravsku.

K významným objektům investiční výstavby, které podnik odevzdal investorům, patřil komplex objektů pro OKR, který umožnil předčasné zahájení těžby na Dole Staříč, zahájení provozu opravárenského komplexu Paskov, zahájení výstavby koksovny ČSA. Byly rovněž zahájeny práce a stavby, které vznikly v důsledku havarijního rozsahu větrání na Dole Paskov, Staříč a ČSM.

Celkem bylo za prvních 20 let existence VOKD provedeno

25 968 m hloubení jam
10 310 m ražení šibíků
354 747 m překopů
149 522 m chodeb
1 821 687 m3 ostatních výlomových prací
9 764 943 m3 výlomových prací celkem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..