Úvod Doly a revíry OKD Důl Petr a Pavel v Ostravě-Michálkovicích

Důl Petr a Pavel v Ostravě-Michálkovicích

1464
0

V nadějném michálkovickém důlním poli poblíž Dolu Michal, v oblasti ulice Kasalického, založila Severní dráha Ferdinandova 29. června 1858 nový Důl Petr a Pavel. Své pojmenování získal podle data založení na počest svátku svatých Petra a Pavla.

Důl měl dvě jámy, a to těžní jámu Petr a větrní jámu Pavel ve vzdálenosti 25 m od sebe. Jeho pravidelná těžba byla započata v roce 1866. Těžní jáma Petr byla v roce 1880 vybavena parním těžním strojem, později upraveným na pohon stlačeným vzduchem, který byl v provozu až do roku 1966. V roce 1928 dosáhla jáma Petr konečné hloubky 504,5 metrů a jáma Pavel konečné hloubky 470,0 metrů. Důlní pole dolu Petr a Pavel bylo sloučeno s dolem Michal a v rámci společného větrního systému byla jáma Petr přebudována na jámu větrní.

Pomocný důl Petr a Pavel byl jako součást mateřského Dolu Michal stále ve vlastnictví Severní dráhy Ferdinandovy. Po 2. světové válce v roce 1945 byly doly znárodněny a od 1. ledna 1946 začleněny včetně Dolu Michal a pomocného dolu Petr a Pavel do národního podniku Ostravsko-karvinské doly v Ostravě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..