Úvod Doly a revíry OKD Jáma Nová Bělá Dolu Paskov

Jáma Nová Bělá Dolu Paskov

2607
0

Jáma Nová Bělá se nacházela v západní části dobývacího prostoru závodu a na povrchu byla situována v polích mezi obcemi Oprechtice a Krmelín v neobydleném prostoru.

Sloužila jako pomocná vtažná jáma Dolu Paskov a k této funkci bylo využíváno podtlaku hlavních důlních ventilátorů na centrálním závodě Paskov.

Jáma byla vyhloubena v létech 1982-1984 z povrchu (+ 273,7 m) do úrovně – 652,0 m a její celková hloubka po dno jámové tůně je 925,7 m. Jáma byla po celé délce kruhového průřezu o průměru 7,5 m s betonovou monolitickou výztuží o síle cca 0,5 m. Světlý průřez jámy činil 44,17 m2.

Výstroj jámy tvořily ocelové rozpony čtvercového trubkového profilu o rozměrech 150 x 150 mm, připevněné svorníky do betonové výztuže jámy ve vzdálenostech co 2 m. Na rozponách byly uchyceny 4 dřevěné průvodnicové tahy o průřezu 180x220mm a to mezi nejnižším patrem a úrovní větrního kanálu.

Lezní oddělení jamy bylo situováno od úrovně podlahy větrního kanálu po celé délce jamy v západní části jámového terče s odpočívadly ve svislých vzdálenostech po 6 m.

Mezi 3. a 4. patrem byl v jámě situován lutnový tah o průměru 1200 mm, ponechaný ještě z doby hloubení a opatřený na 3.p. kolenem, vyvedeným do sklípku směrem na narážecí stranu.

Nová Bělá nebyla nikdy postavena těžní budova a jáma nebyla nikdy vybavena těžním zařízením.

V důsledku vládou vyhlášeného útlumu v roce 1999 ukončil Důl Paskov svou činnost a téhož roku byla zasypána i jáma Nová Bělá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..