Úvod Doly a revíry OKD Jáma Nové pole Dolu ČSA v Karviné

Jáma Nové pole Dolu ČSA v Karviné

1197
0

Bezprostředně po vyčerpání vody a demontáží čerpacího systému byla namontována sýpa pro dopravu výpěrku a následující den byl zahájen zásyp jámy s nepřetržitým návozem výpěrku. Zásyp jámy výpěrky probíhal od 21.11. 2001 a dne 23.11. 2001 bylo dosaženo projektované výšky 86,4 m při celkové kubatuře 4900 m3.

Projektová dokumentace

Projektovou dokumentaci zásypu jámy Nové pole zpracovaly Báňské projekty Ostrava a aktualizaci provedla firma GSP. Dle časového harmonogramu výstavby Báňských projektů měla činit doba likvidace jámy zásypem cca 7 měsíců. Technicko-organizační opatření zhotovitele VOKD, a. s. byly práce realizovány v kratším časovém období čtyř měsíců.

Kromě technologie odčerpání vody z jámy zhotovitel provedl práce dle projektové dokumentace, která řešila komplexně a podrobně celý proces likvidace jámy. Způsob zásypu byl projekčně optimálně navržen na stávající podmínky. Projekt neřešil planýrování jednotlivých vrstev zásypu od úrovně -86 m, a proto musel zhotovitel svým technicko-organizačním opatřením uvedený problém řešit.

Zařízení staveniště pro likvidaci jámy Nové pole

Před výstavbou zařízení staveniště byly z okolí jámy odstraněny náletové porosty a upraveny potřebné plochy. Pro návoz technologie zařízení staveniště bylo položeno cca 300 m2 panelových ploch, které byly navrženy a položeny tak, aby je bylo možno použít jak pro návoz výpěrků a dalších zásypových směsí, tak pro možnost příjezdu těžkých mechanizmů pro manipulaci s těžkými břemeny v jámě. Sestava zařízení staveniště:

– el. vrat SW 3,5 pro popouštění čerpadel
– nosná konstrukce s lanovnicovým roštem
– jističová, stykačová a transformátorová souprava
– osvětleni pracoviště
– ocelová sýpa do jámy
– mobilní unimobuňka

Zařízení staveniště bylo v projektové dokumentaci BPO řešeno pouze schematicky. Projet strojní i elektro části a vlastního řešení ZS pro zásyp, včetně všech kolaudačních řízení zpracoval a vyřídil zhotovitel.

Bezprostředně po vyčerpání vody a demontáží čerpacího systému , byla namontována sýpa pro dopravu výpěrku a následující den byl zahájen zásyp jámy s nepřetržitým návozem výpěrku. Zásyp jámy výpěrky probíhal od 21.11.2001 a dne 23.11. 2001 bylo dosaženo projektované výšky 86,4 m při celkové kubatuře 4900 m3.

Další vrstva je tvořena štěrkem frakce 0 – 22 mm ocelkovém objemu 114 m3. V horní úrovní této vrstvy je osazeno potrubí DN 500. Na vrchní ploše rozhrnutého štěrku je rozprostřena 10 cm vrstva podkladového betonu s hydroizolací. V rozmezí – 7,8 m až -10,8 m je betonová zátka v provedení betonem B 20. Po technologické přestávce 144 hod byly zbývající prostory jámy od horní hrany betonu až po starý poval vč. obou kanálů vyplněny směsí CPS 5 o celkové kubatuře 846 m3.

1
2
3

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..