Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Mimořádná událost na Dole Odra 30.6. 1998 (I. část)

Mimořádná událost na Dole Odra 30.6. 1998 (I. část)

1552
1

Dnes krátce po 2.hodině došlo na lokalitě Heřmanice ostravského Dolu Odra, ke vzplanutí směsi metanu a vzduchu ve výdušné jámě. Následná tlaková vlna poškodila cihlovou výplň jámové budovy a přilehlé budovy hlavních důlních ventilátorů. Tyto budovy jsou v rámci programu postupné technické likvidace ostravských dolů určeny k demolici. Ke zraněním během této události nedošlo.

Výdušná jáma lokality Heřmanice je v současnosti zasypávána kamennou drtí a na noční směně byl v souladu s technickým projektem do kamenného zásypu hadicí vpouštěn kysličník uhličitý, který v likvidované jámě vytváří nehořlavou inertní směs. Hloubka zásypu ve výdušné jámě o průměru 7,5 metru je dnes v úrovni 238 metrů pod ohlubní. Veškeré práce související s technickou likvidací jámy jsou v těchto chvílích zastaveny do doby prošetření zmíněné události odbornou komisí složenou z pracovníků Obvodního báňského úřadu, OKD, a.s. a Dolu Odra, o.z.

1 komentář

 1. Pro podzemní důlní díla platily Bezpečnostní předpisy.Řešily bezpečnostní vzdálenosti a podmínky mezi dvěma sousedními důlními díly.
  Při historických popisech by bylo dobré respektovat uvedená písemná a závazná pravidla.
  Důl Hubert (Stachanov) byl v obci Hrušov, Důl Stalin I a Stalin II (později Rudý říjen) byl na katastru obce Heřmanice.
  Doly byly situovány na pravém břehu řeky Ostravice.
  Na levém břehu Ostravice na katastru Ostravy II – Přívoz byl situován Důl František (později Důl Gen. Svobody, později Důl Vítězný únor).
  V Ostravě 1 – úterý 18. srpna 2015 – 15:10 hodin

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..