Úvod Dějiny hornictví Minulost Poslední vozík z Fučíku (2.3. 1998)

Poslední vozík z Fučíku (2.3. 1998)

877
0

Dnes – půl hodiny po třinácté hodině byl z Dolu Julius Fučík v Petřvaldě slavnostně vytěžen poslední vozík černého uhlí. Definitivně tak skončila těžba uhlí také v Petřvaldské dílčí pánvi. Postupný útlum těžby byl na Dole J.Fučík zahájen 1.ledna 1992 na základě usnesení vlády týkajícího se změny struktury českého uhelného hornictví a to konkrétně na lokalitě Ludvík. Na celém dole Julius Fučík pak byl vyhlášen útlumový program od prvního dne roku 1995.

Pro hospodárné využití majetku OKD, a.s. svěřeného k výkonu práv vlastníka Dolu J. Fučík, o.z. byla zřízena realitní kancelář, která měla za úkol hledat zájemce o další využívání budov a pozemků nepotřebných pro činnost společnosti OKD tak, aby sloužily k podpoře zaměstnanosti v oblasti Petřvaldu a Orlové.

Postup útlumu na Dole J. Fučík si rovněž vyžádal realizaci některých investičních akcí vyvolaných útlumem, zejména v oblasti zajišťování dodávek tepla na jednotlivých lokalitách. Další náročnou oblastí pokračujícího útlumu na Dole J. Fučík je zajištění bezpečnosti na již dříve zlikvidovaných jámách a zamezení výstupu důlních plynů v Petřvaldské dílčí pánvi.Tento úkol realizuje rozsáhlou studií dceřiná akciová společnost DPB (Důlní průzkum a bezpečnost) Paskov. Dosud nevyřešenou oblastí zůstává nakládání s důlními vodami v Petřvaldské dílčí pánvi s navazující ochranou proti přetokům do Karvinské části revíru.

V souladu se schváleným Sociálním programem jsou rovněž řešeny odchody pracovníků ze všech činností na závodě s cílem směřovat jejich další zaměstnání na ostatní činné doly společnosti OKD.

Na Dole J.Fučík bylo do konce února (1998) zaměstnáno 365 důlních pracovníků. Z tohoto počtu bude muset během března přejít na jiná pracoviště 247 horníků. Tito kvalifikovaní lidé jsou individuálně oslovováni karvinskými činnými doly s tím, že jim je nabízen i adaptační příspěvek. Tuto nabídku využilo k dnešnímu dni zhruba 100 zaměstnanců.

Pro ostatní odcházející pracovníky je k dispozici poradenská činnost pracovníků sociálních útvarů závodu a zaměstnanecká agentura OKD, a.s. JOB – SHOP v Havířově.

Pozn. Text v původním znění

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..