Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Průval vod ze stařin na Dole Urx v Ostravě

Průval vod ze stařin na Dole Urx v Ostravě

1881
1

Dne 7. ledna 1963 došlo ve sloji Nový k průvalu vod ze stařin s následným výronem sirovodíku z vody, při němž zahynulo otravou sirovodíkem 9 horníků.

Chodba, v jejíž čelbě nastal průval vod, byla ražena ve sloji Nový mezi III. a IV. patrem v oblasti dosud neproraženého šibíku č. 11. Část sloje Nový byla v této oblasti vyrubána pod III. patrem. V letech 1903 až 1906 bylo pod úrovní stařin až na poruchu vyraženo několik úpadních chodeb, prorážek a kanálů navzájem propojených. Některé chodby byly raženy širokou čelbou s kapsou na kámen.

Těžní vrat šibíku byl ve strojovně na IV. patře. Sloj Nový byla šibíkem otevřena jako 3. dělicí ve vzdálenosti 79,5 m od IV. patra. V úrovni sloje Bohumila (17 m od patra) bylo na obě strany z šibíku vyraženo zaústění náraží první dělicí a stejně tak v úrovni sloje 6. Visutý (50 m od patra) zaústění druhé dělicí.

Větrání bylo zajišťováno sacím separátním větráním lutnovým tahem v šibíku. Na lutnový tah v šibíku byl napojen na náraží 3. dělicí lutnový tah s ventilátorem, který odvětrával čelbu ražené chodby.

Při vyuhlování v předstihu v uhlí ve sloji se objevil u stropu tenký pramínek vody, který později zesílil. V 11.00 h vyrazila voda z vyuhleného předstihu v čelbě. Průval byl provázen výronem sirovodíku. Pětičlenná osádka z čelby šibíku utekla k náraží šibíku č. 11 a spolu s dalšími pěti pracovníky z údržby a dopravy se pokoušeli sjet klecí na IV. patro. Sjezd klece byl však nouzovým signálem zastaven a jeden z pracovníků dal strojníkovi návěštím pokyn k zatažení klece zpět do náraží sloje Nový. Poté se všichni pokusili dosáhnout IV. patra lezným oddělením v šibíku č. 11. Šibíkem se valila voda v množství 0,25 m3/s.

Z vody, která se v šibíku tříštila o výztuž a výstroj, se uvolňoval sirovodík, nasycený ve stařinných vodách. Padající voda působila svou silou proti směru proudění větrů a separátní větrání se tak stalo neúčinným. Koncentrace sirovodíku se zvýšila na hodnotu ohrožující život člověka.

Tři pracovníci se otrávili již během cesty v lezném oddělení mezi náražím ve sloji Nový a narážím ve sloji 6. Visutý. Sedmi mužům se podařilo slézt až do náraží ve sloji 6. Visutý. Byli však již přiotráveni do té míry, že nebyli schopni dále pokračovat ke IV. patru, šest z nich rovněž zahynulo.

Zachránil se pouze jediný člověk, který lezl poslední a na náraží sloje 6. Visutý si nasadil sebezáchranný přístroj ZP-3.

1 komentář

  1. K problematice průvalu vod byla událost volně publikována pod titulem “Voda!” Autorkou je paní Jaromíra Kolárová, Profil 1980 OSTRAVA.
    Ostrava 1 – pátek 3. října 2014 – 20:30 hodin

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..