Úvod Doly a revíry Diamo Státní podnik Diamo započal s likvidací jámy Pomocného závodu Dolu Darkov

Státní podnik Diamo započal s likvidací jámy Pomocného závodu Dolu Darkov

986
0

Tři roky po ukončení těžby uhlí na Dole Darkov zahájil dnes státní podnik DIAMO zásyp devět set metrů hluboké jámy Pomocného závodu Darkov nedaleko rekreační oblasti Karvinské moře. Po zasypání výdušné jámy Da 2 v roce 2004 společností OKD přišla na řadu likvidace jámy vtažné s označením Da 1.

Vtažná jáma je hluboká 868 metrů a 7,5 metru široká. Důlní dílo bude zasypáno zpevněným zásypovým materiálem. K zásypu bude potřeba téměř 38 000 m3 zpevněného zásypového materiálu, 5 330 m3 betonu a 130 m3 štěrku. Podle harmonogramu prací by likvidace jámy měla být ukončena na konci roku 2025,” uvedl ředitel odštěpného závodu DARKOV Josef Lazárek.

Státní podnik DIAMO ve spolupráci s městem Karviná bude připravovat také studii využitelnosti povrchu areálu závodu. “Za tímto účelem jsme se dohodli s primátorem Janem Wolfem na vytvoření pracovní skupiny, abychom postupovali koordinovaně a zároveň respektovali záměry města v oblasti,” doplnil Josef Lazárek, ředitel odštěpného závodu DARKOV.

Historie Dolu Darkov se začala psát už v roce 1852, a to hloubením jámy Gabriela. Samotná výstavba Dolu Darkov pak byla zahájena v roce 1972. V letech 1979–1984 byl v novém dobývacím prostoru Darkov vybudován areál pomocného závodu (PZ) a byly vyhloubeny: vtažná jáma č. 1 (Da 1) a výdušná jáma č. 2 (Da 2). Jámy byly vystaveny devastujícím účinkům dobývání porubů v jejich blízkosti. Jáma Da 2 byla zlikvidována v roce 2004 a jáma Da 1 byla využívána až do ukončení těžby na Dole Darkov v únoru 2021 pro vedení vtažných větrů do dolu.

Foto:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..