Úvod Doly a revíry OKD Vtažná jáma Řepiště Dolu Paskov

Vtažná jáma Řepiště Dolu Paskov

3502
0
Dul-Paskov-jama-Repiste

Jáma Řepiště Dolu Paskov byla původně jámou výdušnou. Později však byly hlavní důlní ventilátory odstaveny a jáma se stala jámou vtažnou, když větry byly vedeny z ohlubně úpadně. Při tom se využívalo podtlaku HDV na centrálním závodě Paskov.

Jáma byla hloubena v letech 1975 – 1976. Průřez jámy byl kruhový, světlý průměr činil 7,50 m, výztuž byla betonová monolitická. V jámě se nacházela dvě jámová oboustranná náraziště se sklípkovou částí. Náraziště na 2. patře bylo uzavřeno uzavíracími hrázemi. Náraziště na 3. patře bylo vyvedeno do ochozu kolem jámy RE a dále na překop č. 0895 na 3. patře.

V jámě bylo dvojí degazační potrubí DN 300, která byla napojena na důlní díla na 2. i 3. patře. Dále bylo jámou vedeno potrubí DN 200 pro stlačený vzduch.

Těžní zařízení bylo dvojčinné těžní klecové na dvoububnovém stroji. Těžní stroj byl umístěn v samostatném objektu jižně od jámy Re.

Lezní oddělení s odpočívadly po 6 m bylo situováno do JV segmentu jámového terče. Jámová výstroj byla tvořena vždy dvojicí ocelových rozpon se 4 dřevěnými průvodnicovými tahy, vzdálenost rozpon 3 m. Větrní podpovrchový kanál vedl z jámy severním směrem k ventilátorovně vzdálené od jámy cca 40 m. Příčný průřez větrního kanálu činil 4,5 m x 3,55 m.

Absolutní výšky jámy: ohlubeň + 291,20 m Bpv, jámová tůň – 497,83 m Bpv, těžní věž max.+ 343,20 m Bpv.

Jáma Řepiště byla zasypána v roce 1999 v rámci útlumového programu Dolu Paskov.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..