Úvod Média Zaměstnancům OKD se zvýší mzdy o 5,5 %

Zaměstnancům OKD se zvýší mzdy o 5,5 %

754
0

Vedení těžební společnosti OKD a odborové organizace po šesti kolech intenzivních jednání podepsaly dodatek ke kolektivní smlouvě na rok 2024. Od ledna 2024 se zaměstnancům společnosti zvýší tarifní mzdy o 5 %. Dalšího půl procenta objemu mzdových prostředků bude zaměstnancům vyplaceno ve formě odměny za dodržování bezpečnosti. Vzrostou také vybrané příplatky. V platnosti zůstanou ostatní odměny a benefity z letošního roku.

V minulosti jsme navyšovali mzdy fixní částkou, nyní jsme se s odbory dohodli na navýšení tarifních mezd o 5 %, a to i přesto, že ceny uhlí značně poklesly, a v následujícím roce tudíž nelze očekávat tak příznivý hospodářský výsledek jako v letech 2022 a 2023. Dohoda je potvrzením, že si ceníme nasazení zaměstnanců a uvědomujeme si náročnost jejich práce,“ uvedl Roman Sikora, generální ředitel OKD.

Kromě tarifních mezd poroste o 0,5 % objem mzdových prostředků, které budou určeny k výplatě motivační odměny za dodržování bezpečnosti při práci.

V letošním roce dosahujeme pomocí programů na snížení úrazovosti lepších výsledků. Motivaci zaměstnanců v oblasti bezpečnosti při práci ale chceme ještě více posílit, neboť v náročných důlních podmínkách i malé pochybení může mít velmi vážné důsledky. Nově proto zavádíme odměnu za dodržování bezpečnosti a také o 100 % navyšujeme prostředky na bezpečnostní kampaň,“ doplnil Roman Sikora.

Od ledna 2024 se v OKD zvýší i vybrané příplatky, na což bude vyčleněno o 5 % více než v roce 2023.

„Navýšeny budou například diferenciační příplatek, příplatky za dozor dopravy u mužstva a za ztížené mikroklimatické podmínky nebo příplatky pro zaměstnance, kteří z důvodu zajišťování bezpečnosti či nezbytného provozu nemohou využít nároku na očistu v pracovní době nebo přerušit práci,“ vysvětlil Radomír Štix, personální ředitel OKD.

Zaměstnanci těžební společnosti mají dále nárok na přídavky na dovolenou a na Vánoce, týden dovolené navíc, příspěvky na penzijní pojištění až 1000 korun měsíčně, až 6400 korun ročně na nákup sportovních, léčebných, rekreačních a kulturních aktivit formou benefitních karet i příspěvky na závodní stravování. Nechybí ani rekondiční lázeňské pobyty a příspěvky na prázdninové a ozdravné pobyty dětí.

„Jsem rád, že jsme po dvou měsících jednání dospěli k dohodě a byl podepsán dodatek ke kolektivní smlouvě, který v této chvíli zaručuje zaměstnancům v roce 2024 víc než udržení reálné mzdy. Za důležité také považuji, že v květnu vyhodnotíme s vedením podniku situaci ohledně vývoje inflace a ekonomické výsledky firmy a na základě těchto údajů budeme operativně jednat o dalších možnostech pro rok 2024,“ zhodnotil výsledky kolektivního vyjednávání Jiří Waloszek, předseda sdružení hornických odborů.

Těžební společnost OKD zaměstnává přibližně 3300 lidí. Průměrná měsíční mzda v roce 2022 byla 49 354 korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..