Úvod Doly a revíry RD Jeseník Důl Žebračka může vydělávat – díky turistům

Důl Žebračka může vydělávat – díky turistům

1142
0

Důl Žebračka u Zlatých Hor, jehož zasypání by mělo stát sto milionů, může do města lákat turisty. Podle poznatků agentury CzechTourism by turistické využití Zlatohorského podzemí přineslo regionu peníze i pracovní místa. Kvalitní zabezpečení a turistické využití areálu by navíc stálo výrazně méně, než likvidace zasypáním.

Podle poznatků agentury CzechTourism patří návštěva hornických památek mezi rostoucí segmenty na trhu cestovního ruchu. Česká republika má bohatou hornickou tradici, která je ve světovém měřítku unikátní a může být v destinačními marketingu významnou konkurenční výhodou.

„Podle našeho monitoringu turistických cílů je například Hornické muzeum v Příbrami třetí nejnavštěvovanější technickou památkou v ČR,“ uvedl Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism. V roce 2010 příbramské muzeum navštívilo 120,3 tis. návštěvníků, což bylo o 4,6 procenta více než v roce 2009. Podle Vondrušky jsou hornické skanzeny specifické tím, že sestup do podzemí je pro mnohé turisty intenzivním zážitkem. Turistické využívání hornických památek je navíc trendem i v zahraničí.

Přímo ve Zlatých Horách se zlato začalo těžit už před více než osmi sty lety. V podzemí zlatohorských dolů je vzácné léčivé ovzduší. Část dopravních chodeb druhého patra patří mezi několik málo lokalit v České republice, kde se provozuje speleoterapie – léčba chronických dýchacích potíží pobytem v podzemí. Na území ČR jde o jedinou podobnou léčebnu ve starém dole, ostatní jsou v přírodních jeskyních.

„Zlatohorské podzemí turistický potenciál určitě má,“ je přesvědčen také Jan Otava z agentury CzechTourism, který se otázkou turistického využití zlatohorských dolů zabývá už pět let. Díky unikátním hornickým památkám, speleoterapii i blízkosti lázeňského města Jeseník by podle něj zpřístupněný důl o návštěvníky neměl nouzi. Regionu, který od ukončení těžby trápí vysoká nezaměstnanost, by cestovní ruch navíc přinesl nová pracovní místa.

O turistické využití dolu usiluje také komunita místních obyvatel a pamětníků. Místní sdružení Klub přátel Zlatých Hor má například již několik let zpracovánu studii vyhlídkové plošiny, ze které by se turisté mohli do propadliny podívat. Snahy o turistické využití dolu však zatím vždy ztroskotaly na nedostatku financí, přestože podle odborníků by bylo výrazně levnější, než likvidace zasypáním.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..