Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Pád razicí plošiny RP-3 na 11. patře závodu Horní Benešov dne 2....

Pád razicí plošiny RP-3 na 11. patře závodu Horní Benešov dne 2. listopadu 1987

2821
0

Provozní nehoda se stala na 11. patře dolu závodu Horní Benešov dne 2. 11. 1987 v 10.45 hodin při provozu razicí plošiny RP-3 u komína K 11 372/A

K nehodě došlo při pádu razicí plošiny RP-3 u paty komína K 11 372/A z výšky cca 3 m na počvu těžebního překůpku. Při této události došlo k ohrožení života a zdraví dvou pracovníků provádějících výstroj komína z razicí plošiny RP-3.

Předpokládaná výše vzniklé škody byla cca 4.500,- tehdejších Kč. Na razicí plošině došlo k poškození vlastní kabiny pro dopravu osob, poškození šesti dílů dráhy/2 ks – 2 m, 4 ks – 1 m/ a k částečné deformaci vlastní plošiny. Pohonná jednotka zůstala nepoškozena. Při provozní nehodě došlo ke zranění pomocníka lamače, předák pracoviště zůstal při pádu plošiny bez zranění.

Popis události

V kritický okamžik nehodového děje prováděla osádka razicí plošiny RP-3 vystrojování a vyztužování vyraženého komína K 11 372/A těsně nad úrovní 11. patra. Výztuž byla provedena již cca do výše 7 m od paty komína (výztuž prováděna shora dolů s postupnou demontáží dráhy RP-3). Pomocník lamače prováděl odvrt pro svorníky na výztuž stropu komína a předák připravoval vrtné nářadí na plošině RP-3. Jak vyplynulo z výpovědi svědků, první projev pádu plošiny zpozoroval pomocník lamače – domníval se, že povolila brzda na plošině, pokles plošiny se však náhle změnil v její pád. V komíně došlo k uvolnění nadložní horniny v prostoru nad zatahovacím překůpkem, k vytržení 6 ks svorníků i s vlastním blokem horniny o rozměrech cca 3 x 1,8 x 0,6 metrů, který zůstal přichycený svorníky na dráze razicí plošiny i po jejím pádu na počvu 11. patra z výše cca 3 m. Ve stropu komína zůstalo po 6-ti svornících, které zůstaly v bloku cca 20 cm dlouhé zbytky vývrtů, ve kterých byly trubkové svorníky před pádem uchyceny.

K náhlému uvolnění horniny došlo po odlučné ploše (milonitizované vložce) a to vlivem jejího zvodnění prováděnou vrtací prací a rovněž vlivem vibrací při prováděném odvrtu a pojezdu razicí plošiny.

Při pádu razicí plošiny na počvu překůpku v úrovni 11. patra došlo k poranění pomocníka – tržná ranka na pravé straně lícní kosti a oděrky na pravé straně tváře. Předák nebyl při pádu plošiny zraněn. Zraněnému byla poskytnuta první pomoc, vyvezen na den, kde po ošetření lékařem byl přivolaným sanitním vozem odvezen k odbornému vyšetření do NsP Bruntál. Ošetřující lékař konstatoval pouze lehké zranění.

Příčiny

Příčinou provozní nehody bylo náhlé uvolnění velkého bloku horniny po odlučné ploše (milonitizované vložce), které bylo ovlivněno prováděno vrtací prací (odvrt děr pro svorníky na výztuž komína), při které došlo k zvodnění milonitizované vložky a za spolupůsobení vibrací pak k uvolnění velkého bloku o rozměrech 3 x 1,8 x 0,6 metrů, který strhl svou váhou i zakotvenou dráhu razicí plošiny RP-3.

Plošina i s pracovníky byla stržena na počvu těžebního překůpku v úrovni 11. patra.

Při šetření podnikovou komisi nebylo shledáno přímého zavinění ze strany osádky ani techniků dolu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..