Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Pád rozbušek do těžní jámy 13. listopadu 1986 v RD Jeseník, závod...

Pád rozbušek do těžní jámy 13. listopadu 1986 v RD Jeseník, závod Horní Benešov

3829
0

Dno 13. 11. 1986 došlo na těžní jámě závodu Horní Benešov k mimořádné události – pád brašny s 30 ks rozbuškami DEP-S do jámy.

Střelmistr přenášel 30 ks elektrických rozbušek DEP-S s třímetrovými přívodními dráty v samostatné brašně. Jednalo se o koženou brašnu uvnitř rozdělenou plátěnou přihrádkou. Ve větším oddělení brašny měl střelmistr uloženy rozbušky a v menším oddělení střelmistrovský záznam. Závěsný řemen brašny byl již částečně opotřebován. Tento druh brašny se běžně používal v armádě k přenášení dokumentace.

Při nastupování do klece měl střelmistr brašnu s rozbuškami zavěšenou přes pravé rameno a rukou přidržoval nosný řemen brašny. Řemenem brašny zachytil o aretační zařízení důlních vozů v kleci, přičemž došlo k přetržení nosného řemene a brašna mu sjela z ramene. I když se brašnu snažil zachytit, tak se mu to nepodařilo.

Brašna propadla mezerou šířky 20 cm a délky 37 cm mezi bokem sklopného můstku, konstrukcí těžní klece a jámové stolice. Při pádu brašny došlo k jejímu otevření a rozbušky se rozsypaly v jámovém stvolu a část jich spadla až do jámové tůně.

Hledání rozbušek v jámovém stvolu si vyžádalo odstávku těžního zařízení v době 3 hodin.

Podle názoru šetřící komise příčinou této mimořádné události byla nedostatečná pozornost střelmistra při nastupování do etáže těžní klece.

Všichni střelmistři a TVO byli následně důrazně upozorněni na dbaní nejvyšší opatrnosti při přenášení výbušin, a to na zvýšené riziko, zejména ve vertikálních a úklonných důlních dílech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..