Úvod Různé Zajímavosti RECENZE: Katalog expozice hornictví, rudný a uhelný důl

RECENZE: Katalog expozice hornictví, rudný a uhelný důl

6324
0

Předmětem recenze je publikace, resp. katalog důlní techniky sbírek Národního technického muzea v Praze (NTM). Katalog byl vydán u příležitosti otevření nově vytvořené expozice hornictví, která byla rozšířena o unikátní hornické exponáty a interaktivní prvky. Autory publikace i expozice samotné jsou Martin Přibil a Karol Šmehil. Tato jména jsou lidem, kteří se pohybují v oblasti hornictví, záchrany starých důlních lokalit a montanistiky, dobře známá, a proto o kvalitě vydané publikace není sebemenších pochyb.

Kniha autorů Přibila a Šmehila, kteří knihu obohatili krásnými fotografiemi z lokalit, které navštívili, je po dlouhé době počinem, který si zaslouží pozornost. Na 362 stranách dostáváme ucelený pohled do dějin hornictví, a to od počátku využívání kovů až po současnost, přičemž tato kapitola je stále otevřená, nicméně v kontextu historie a dějin českého hornictví jedna z posledních.

Katalog expozice hornictví, rudný a uhelný důl je vydařenou publikací s mnoha kvalitními fotografiemi, mapkami a kresbami. Celkové grafické pojetí je na velmi vysoké úrovni a tímto zpracováním se řadí na čelní místa v rámci publikací v tomto oboru.

Náplní katalogu je popis a vyobrazení exponátů, které můžeme nalézt ve sbírkách NTM. Jedná se o exponáty všech velikostí, počínaje rozbuškami, svítidly a důlním kombajnem konče. Je však nutné podotknout, že se nejedná o popis všeho, co bylo v hornictví používáno, neboť v tomto případě by publikace samotná musela mít stránkový rozsah mnohem větší. Po prezentaci důlní techniky následuje popis věrných a realistických modelů podzemí rudného a uhelného dolu, které se nacházejí v suterénu NTM.

Kniha je velmi přínosná nejen pro začínající badatele, ale i pro ty, kteří s hornictvím spojili část svého profesního života, neboť v poutavé formě dostáváme stručný (s ohledem na více než 750-ti letou historii českého hornictví), přesto odborný text o tom, jaké hornictví rudné a uhelné bylo a zčásti stále i je.

Velmi cennou informaci nad rámec této knihy je i seznam muzeálních lokalit, ve kterých si lze ještě rozšířit poznatky získané z této publikace.

Knihu, která nesmí chybět v knihovně žádného montanisty, lze zakoupit přímo v prostorách NTM nebo na adrese http://www.ntm.cz/muzeum/publikace-k-prodeji

Rok vydání: 2015
Formát: B5 (176×250 mm)
Vazba: měkká
Počet stran: 362 s.
Náklad: 500 ks
ISBN: 978-80-7037-238-8
Cena: 350 Kč

Náhled:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..