Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Výbuch metanu na jámě Hugo v Ostravě

Výbuch metanu na jámě Hugo v Ostravě

1644
0

Dne 2.5. 1996 došlo v prostorách bývalé výdušné jámy Hugo, nacházející se v areálu fy. ZAM, s.r.o. k výbuchu metanu. Následkem výbuchu došlo ke hromadnému pracovnímu úrazu celkem 10-ti zaměstnanců (4 – Důl Odra , z toho 1 SÚ, 2 TÚ, 1 OST, 5-ZAM, z toho 2 TÚ, 3 OST, 1 – BASTRO , ostatní). Nezasypaná část jámy v délce 27,1 m byla odvětrávána separátním větráním pomocí potrubního tahu o prům. 300 mm a lutnového ventilátoru APXE 500 instalovaného nad ohlubňovým povalem tl. 300mm. Úsek jámy byl vybaven lezním oddělením.

Nezasypaná část jámy byla přístupná podpovrchovým kanálem v délce 10,9m ústícím do suterénních prostorů budovy bývalých důlních ventilátorů. Tato jednopodlažní podsklepená budova byla po likvidaci jámy využívána jako jídelna a kantýna firmou ZAM, s.r.o.

Zdrojem mimořádné události bylo nahromadění metanu ve výbušné koncentraci v jámě Hugo, v podpovrchovém kanále a v suterénu budovy kantýny. Příčinou bylo to, že prostory nebyly odvětrávány nepřetržitým chodem větracího zařízení. Nebyla rovněž stanovena opatření k zamezení vstupu nepovolaných osob do suterénu budovy kantýny a jámy Hugo. Provedení některého el. zařízení a rozvodů el. instalace rovněž neodpovídalo prostředí s nebezpečím výbuchu metanu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..