Úvod Média AKTUÁLNĚ: Tisková zpráva OKD k návrhu na insolvenci

AKTUÁLNĚ: Tisková zpráva OKD k návrhu na insolvenci

901
0

Důl Karviná, závod LazySpolečnost OKD, a.s., podala dne 3. května 2016 u Krajského soudu v Ostravě návrh na povolení reorganizace, jehož cílem je zachování zaměstnanosti, zachování bezpečného provozu podniku, a restrukturalizaci OKD pro vytvoření životaschopné společnosti, která bude konkurenceschopná na současných a budoucích trzích s černým uhlím.

Představenstvo společnosti OKD, a.s., rozhodlo o podání návrhu na povolení reorganizace s cílem zachovat zaměstnanost, provoz podniku, v co nejvyšší míře postupně uspokojit své věřitele a vytvořit životaschopnou společnost.

Předseda představenstva a generální ředitel Dale R. Ekmark po dnešním jednání statutárního orgánu prohlásil: „Nemáme v tuto chvíli dostatek finančních prostředků pro úhradu našich nevyrovnaných dlužných částek, nicméně během května bychom za běžného chodu měli obdržet platby od našich odběratelů, které by měly být dostatečné ke krytí minimálně nezbytných výdajů pro pokračování denního provozu včetně neuhrazených výplat zaměstnancům“.

Jak dále uvedl, “i když to bylo velmi těžké rozhodnutí, tento dobrovolný krok je správnou volbou pro budoucnost OKD, a.s. a hlavně jejich zaměstnanců a regionu. Umožní nám stavět na dosavadních pozitivních výsledcích v oblasti úspor a snižování nákladů, provozních úspěchů a zlepšování bezpečnosti. Jsme zavázáni, že nalezneme komplexní řešení pro OKD.”

Jednání se zúčastněnými stranami započaly na konci roku 2015. Byla vedena společně s většinovým akcionářem mateřské společnosti NWR, skupinou AHG, (Ad Hoc Group) a vládou České republiky. Bohužel, tato jednání nevedla k dohodě zúčastněných stran a i přes obrovské úsilí se nepodařilo zajistit finanční prostředky nezbytné pro potřebnou reorganizaci OKD, a.s a vytvoření konkurenceschopné společnosti při současně historicky nejnižších cenách uhlí. Ani dosavadní pozitivní výsledky vedení společnosti ve snižování nákladů nezajistí vytvoření dostatečných finančních prostředků pro provedení jak restrukturalizace společnosti, tak i úhradu jejich závazků.

Společnost ihned zahájila kroky k nalezení potřebné podpory a podniká veškeré kroky, které umožní nadále úhradu mezd zaměstnancům, pokračování nepřerušeného a bezpečného provozu podniku a úhradu dalších závazků. Společnost bude nadále plnit své závazky ze smluv o dodávkách uhlí vůči svým odběratelům. Mimo jiné společnost osloví vládu České republiky za účelem obnovení jednání o restrukturalizaci společnosti.

Ekmark současně poznamenal, že uhelný průmysl je v nebývalém období poklesu se zvýšenou konkurencí ze strany zahraničního exportu, plynu, nadměrné nabídky na světovém trhu a historicky nízkými cenami v důsledku slabších ekonomik. Zdůraznil ale, že české černouhelné hornictví by nemělo být v kontextu energetické soběstačnosti České republiky myšleno v minulém čase. „Těžba uhlí sice bude mít v budoucnu menší význam, uhlí však bude i nadále hrát klíčovou roli při poskytování cenově dostupné a spolehlivé tepelné a elektrické energie a při výrobě oceli“.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..